🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 36. Географічне положення та дослідження (підручник)

§ 36. Географічне положення та дослідження

 

1.     Пригадайте, який рукотворний об’єкт між Північною і Південною Америкою з’єднує два океани – Атлантичний і Тихий.

2.     Коли і як Христофор Колумб відкрив Америку?

 

Площа – 24,2 млн км2.                                            

Населення –  590,8 млн осіб.

Середня висота – 720 м.

Найвища точка над р. м. – г. Мак-Кінлі ( 6 193 м)

 

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. Північна Америка повністю розміщується в Північній і Західній півкулях. Вона далеко заходить за Північне полярне коло, а на півдні її перетинає Північний тропік. Обриси Північної Америки, як і Південної, нагадують трикутник, який широкою частиною (6 000 км) звернений на північ. Тому великі площі материка розташовуються в помірному поясі. Вузька ж частина, завширшки всього 100 км, висунута далеко на південь і розміщується в жаркому поясі. Значна протяжність Північної Америки з півночі на південь обумовлює велике різноманіття її природи: від арктичних пустель до вологих тропічних лісів.

Крайніми точками материка на півночі є мис Мерчісон, на півдні – мис Мар’ято, на заході – мис Принца Уельського, на сході – мис Сент-Чарльз. Наближчими материками-сусідами є Євразія і Південна Америка. Від Євразії Північна Америка відокремлена вузькою Беринговою протокою, з Південною Америкою вона з’єднана вузьким Панамським перешийком (по ньому проводять межу між двома Америками). У найвужчому місці перешийка на початку ХХ ст. було прорито Панамський канал завдовжки понад 80 км.

Північну Америку омивають води трьох океанів: Північного Льодовитого, Атлантичного і Тихого. Води Північного Льодовитого океану цілорічно мають низькі температури, його затоки і протоки більшу частину року заповнені кригою. Натомість води Атлантики біля південно-східного узбережжя дуже теплі. Саме там зароджується потужна тепла течія – Гольфстрім. Назустріч їй з півночі прямує холодна Лабрадорська течія, яка приносить багато айсбергів. У Тихому океані біля західного узбережжя материка протікає тепла Аляскинська течія і холодна Каліфорнійська. Як ви вже знаєте, течії здійснюють суттєвий вплив на формування клімату узбереж.

Берегова лінія материка сильно розчленована: в море виступають великі півострови – Лабрадор, Флорида, Юкатан, Каліфорнія, Аляска, далеко в суходіл вдаються затоки – Гудзонова, Мексиканська, Аляска. Біля берегів розкидано багато великих і малих островів – Гренландія, Ньюфаундленд, Малі Антильські, Великі Антильські островами Куба, Ямайка, Гаїті та ін.). На півночі материка розміщений Канадський Арктичний архіпелаг, що ніби вмерз у кригу Арктики.

Географічне положення Північної Америки поміж двох океанів на півдорозі між Європою і Азією сприятливе для зв’язків з різними частинами світу.

 

Цікава географія

Численні півострови Північної Америки названі іспанцями. Так, у перекладі з іспанської Каліфорнія означає розпечені гори, Лабрадоркраїна робітників, Флорида країна квітів. За однією з версій, Юкатан означає я вас не розумію. На запитання іспанців, що висадилися в цьому місці на берег у 1517 р., що це за земля, індіанці відповіли: „І ке тен”, тобто: „Я вас не розумію”. Іспанці прийняли цю відповідь за назву і закріпили її за півостровом. Назва Аляска у перекладі з алеутської означає китове місце.

Цікава географія

Острів Ньюфаундленд, який відкрив Джон Кабот, у перекладі з англійської означає заново відкритий. Острів славиться породою собак ньюфаундленд, які добре плавають і пірнають. Цю породу вивели індіанці ще до приходу європейців. Потім ньюфаундлендів англійці завезли в Європу. Ці собаки мають спокійну і добру вдачу, тому здавна використовуються для спасання людей.

 

Мал. Фізична карта Північної Америки

 

Працюємо з картою

1.     Покажіть на карті райони, які вони досліджували першовідкривачів Північної Америки.

2.      Визначте координати крайніх точок.

3.     Яке з узбереж материка має найбільш розчленовану берегову лінію?

4.     Обчисліть протяжність материка з півночі на південь (10 = 111 км).

5.     Знайдіть географічні об’єкти, які названі на честь дослідників Північної Америки.

 

ІСТОРІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ. В історії географічних відкриттів вийшло так, що Північну Америку європейці відкривали для себе кілька разів. Ви вже знаєте, як її у 1492 р. відкрив Христофор Колумб. Проте є відомості, що задовго до його знаменитого плавання до Північної Америки діставалися вікінги – мешканці Північної Європи, що брали участь у морських походах (на Русі їх називали варяги, а у Західній Європі – нормани). Так, у Х ст. Ерік Рудий відкрив острів Гренландія та заснував там поселення. Через кілька років його син Лейв Еріксон на невеликому судні досягнув північно-східного узбережжя Північної Америки. Вікінги, як і Колумб, не здогадувалися, що відкрили новий материк. Про їхні відкриття ніхто не знав, крім деяких північних народів, тому вони не зоставили помітного сліду в історії.

Плавання Х. Колумба поклали початок завойовницьким походам. Європейські країни прагнули урвати собі чим більший шмат від Нового Світу: Іспанія – на півдні материка, Англія і Франція боролися за північ континенту. Такі походи супроводжувалися і географічними відкриттями. У ХV ст. англійська експедиція Джона Кабота знову відкрила північно-східне узбережжя Північної Америки. У ХVІ ст. почався похід іспанця Ернандо Кортеса, який завершився завоюванням стародавньої держави ацтеків, що існувала на території нинішньої Мексики. Французи дослідили затоку і річку Святого Лаврентія, береги Великих озер, пропливли по Міссісіпі. Англійці Генрі ГудзонVІІ ст.) і Александр МаккензіVІІІ ст.) обстежили північні і східні райони материка.

У ХVІІІ ст. до північно-західних берегів Північної Америки дісталися росіяни. Експедиція Вітуса Беринга і нашого співвітчизника Олексія Чирикова відкрила Берингову протоку, Алеутські острови і Аляску. Там були засновані російські поселення, жителі яких займалися морським промислом, полюванням, вели торгівлю з індіанцями. У 1867 р. царський уряд Росії продав російські володіння в Північній Америці Сполученим Штатам Америки.

 

Цікава географія

Географічне відкриття – найвидатніша історична подія

Історія не знає іншої події, що своїми наслідками перевершила б зустріч двох світів. З часу створення світу, за винятком перевтілення та смерті його Творця, найвидатнішою подією стало відкриття Нового Світу.

 

Запитання і завдання

1. Порівняйте географічне положення Північної і Південної Америки. Поясніть вплив розташування материка на особливості його природи.

2. Порівняйте розчленованість берегової лінії Північної і Південної Америки.

3.     Розкажіть про відкриття вікінгів.

4.     Дослідники яких європейських держав вивчали і освоювали терени Північної Америки?

5.     Північна Америка менша за площею ніж Африка. Проте в Північній Америці природа значно різноманітніша. Поміркуйте, що є причиною цього.

 

Практична робота

1.     На контурній карті позначте і підпишіть назви крайніх точок Північної Америки.

2. Підпишіть назви заток – Гудзонова, Мексиканська, Аляска; протоки – Берингова; півостровів – Лабрадор, Флорида, Юкатан, Каліфорнія, Аляска; островів – Гренландія, Ньюфаундленд, Малі Антильські, Великі Антильські (Куба, Ямайка, Гаїті), Канадський Арктичний архіпелаг.