🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 37. Геологічна будова та рельєф (підручник)

§ 37. Геологічна будова і рельєф

 

1.     Пригадайте, що називають щитами і плитами платформи.

2.     Яку роботу виконують льодовики?

 

ГЕОЛОГІЧНА БУДОВА. На відміну від Південної Америки, яка  мільйони років тому була частиною Гондвани, Північна Америка – уламок Лавразії – прадавнього материка Північної півкулі. В основі Північної Америки лежить давня докембрійська Північноамериканська платформа. На північному сході її кристалічний фундамент, складений гранітами і гнейсами, виходить на поверхню у вигляді Канадського щита. На решті території фундамент перекритий потужною товщею осадових порід (пісковиків, вапняків).

Зусібіч до платформи у різний геологічний час були „прибудовані” складчасті області. Зокрема, потужна складчастість утворилася на заході на місці стику Тихоокеанської і Північноамериканської літосферних плит.

Понад 10 тис. років тому клімат Північної півкулі був значно суворіший: сніг, що випадав протягом тривалої зими, не встигав танути і нагромаджувався. Поступово він перетворювався на кригу. Внаслідок цього на півночі материка утворився гігантський покривний льодовик. Сотні років він просувався на південь по нерівній поверхні материка. У лід вмерзали великі й дрібні уламки гірських порід (валуни, щебінка, пісок, глина), які переміщувалися разом з льодовиком. Просунувшись на південь, льодовик зупинився і з потеплінням клімату повільно розтав. На території, де мало місце зледеніння, утворилися льодовикові форми рельєфу.

 

Мал. Будова земної кори Північної Америки

 

Цікава географія

Міст між материками

Цікаво, що всього 30 тис. років тому на місці Берингової протоки був перешийок, яким Північна Америка з’єднувалася з Євразією. Існування такого „мосту” між двома материка підтверджується подібністю їх рослинності і тваринного світу.

 

Мал. Давнє зледеніння Північної Америки

 

РЕЛЬЄФ. У загальних рисах рельєф Північної Америки подібний до рельєфу Південної Америки. У Північній Америці так само на заході здіймаються гори, а на сході поширені великі рівнини.

Рівнини, що лежать на платформах, займають усю східну частину материка. Найбільша серед них – Лаврентійська височина – розташована на півночі і широкою смугою обрамляє Гудзонову затоку. Південніше розміщуються Центральні рівнини, що мають горбисту поверхню. На тисячі кілометрів з півночі на південь простягнулися Великі рівнини. У напрямку гір на заході вони піднімаються гігантськими сходами. На поверхні рівнин давній льодовик, що в минулому  вкривав ці території, створив льодовикові форми рельєфу – відшліфовані скелі, горби із згладженими вершинами, нагромадження великих валунів, виорані улоговини. На півдні материка лежить Примексиканська низовина з плоскою, сильно заболоченою поверхнею, густо порізаною долинами річок.

Гори займають лише третину материка. Вони приурочені до складчастих областей. Аппалачі – складчасто-брилові гори, що порушують загальну рівнинність на сході материка. Вони давні за віком, а тому сильно зруйновані і невисокі. Їх схили пологі, а вершини округлі. 

Кордильєри – одна з найбільших на планеті складчастих гірських систем. Вони простяглися з півночі на південь через увесь материк на 9 000 км. Цей могутній гірський пояс продовжується й у Південній Америці у вигляді Анд. Найвищою вершиною Кордильєр є гора Мак-Кінлі (6 193 м). Вона розташована в північній частині гір, де вершини вкриті снігами і льодовиками. Кордильєри тягнуться кількома паралельними хребтами і складаються із різних за висотою гірських масивів. Східний ланцюг хребтів утворює Скелясті гори. У внутрішніх частинах Кордильєр лежать численні плато і нагір’я – Великий Басейн, Колорадо, Мексиканське. Вони  розчленовані глибокими річковими долинами, які називаються каньйонами. Кордильєри молоді гори, їх формування продовжується і нині. В горах багато діючих і згаслих вулканів. Найвищі з них – Орісаба і Попокатепетль – здіймаються вище 5 000 м. У Скелястих горах поширені гейзери, гарячі джерела, грязьові вулкани.

 

Мал. Підкорення г. Мак-Кінлі

 

Цікава географія

Йєллоустон – Жовтий камінь

У 1871 р. в Скелястих горах „заради користі і задоволення народу” було створено перший у світі національний парк – Йєллоустонський. У ньому зосереджено понад 200 гейзерів. Найвищий з них – гейзер Пароплав, що викидає воду на висоту понад 100 м. Найбільшу ж „водність” має гейзер Гігант, який за один раз вивергає майже 38 тис. гектолітрів води. Вражають і калюжі з киплячою гряззю, забарвлені в зелений колір завдяки водоростям, які живуть в них.

 

Мал. Каньйон з водоспадом. Єллоустонський національний парк, США

 

Працюємо з картою

1.     Назвіть найбільші рівнини. До яких за висотою рівнин вони належать?

2.     Де розташовуються гори? Які з них вищі?

3.     Яку найвищу відмітку висоти мають Аппалачі? До яких вони належать гір за висотою?

4.     В якій частині Кордильєр розміщена найвища вершина?

5.     Які корисні копалини залягають на рівнинах?

6.     Які корисні копалини видобувають в горах?

 

КОРИСНІ КОПАЛИНИ. Корисні копалини в Північній Америці знайдено на всій її території. На півночі є великі родовища залізних, мідних, нікелевих, поліметалічних і уранових руд. Всі вони приурочені до магматичних порід Канадського кристалічного щита.

В осадових породах платформи залягають поклади вугілля, нафти, природного газу, різних солей. Великі нафтоносні райони розташовані на Великих рівнинах, Алясці, шельфі Мексиканської затоки. Найбільші поклади вугілля зосереджені у передгір’ях Аппалач і Скелястих гір.

Кордильєри багаті як на осадові, так і магматичні копалини. В Каліфорнії і на Алясці знаходяться відомі на весь світ родовища золота.

 

Запитання і завдання

1. Встановіть риси подібності і відмінності в геологічній будові Північної і Південної Америки.

2. Поясніть розміщення великих форм рельєфу в Північній Америці. Чому Кордильєри розташовані на заході материка?

3. Які форми рельєфу на рівнинах утворив давній льодовик?

4. Які корисні копалини приурочені до осадових порід давньої платформи?

5. На що вказує наявність  вулканів, гейзерів, гарячих джерел у Кордильєрах?