🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 43. Географічне положення (підручник)

§ 43. Географічне положення

 

1.     Пригадайте, які частини світу розрізняють в Євразії.

2.     Порівняйте розміри Євразії з іншими материками.

 

Площа –   53,4 млн км2.                                          

Населення –   4,6 млрд осіб.

Середня висота: Європи – 300  м, Азії – 950 м.

Найвища точка над р. м. – г. Джомолунгма (8 848 м)

 

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. Євразія – це материк, на якому ми живемо. Вона є найбільшим континентом нашої планети. Її площа складає майже третину площі всього суходолу Землі. Євразія – єдиний материк, який омивають усі чотири океани Землі. Значна її протяжність з півночі на південь (на 8 500 км) обумовила розміщення в усіх географічних поясах Північної півкулі. Ще більшою є протяжність із заходу на схід – на 16 000 км. Це спричиняє надзвичайну різноманітність природних умов.

 

Мал. Озеро в заполяр'ї. Швеція

 

Ви вже знаєте, що в Євразії розрізняють дві частини світу – Європу й Азію. Назва Європа походить від фінікійського слова: „ереб” – захід, а Азіявід ассірійського слова „асу” – схід. Уявлення про них як різні частини світу склалося в давнину, значно раніше, ніж люди дізналися про істинні розміри всього материка. Тому такий поділ є не географічним, а лише історичним. Межу між Європою й Азією проводять умовно по таким об’єктам: східне підніжжя Уральських гіррічка Емба – північне узбережжя Каспійського моряКумо-Маницька западинаАзовське і Чорне моряпротоки Босфор і Дарданелли, що сполучають Чорне, Мармурове і Середземне моря. Босфор, завширшки у найвужчому місці лише 700 м,  є найвужчою протокою в світі (при довжині 30 км). Через Босфор збудовано мости, що з’єднують Азію з Європою.

Азіатська частина материка значно більша за площею, ніж європейська, яка видається лише великим півостровом Азії. В Європі неможливо віддалитися від морського узбережжя більш ніж на 600 км. Натомість внутрішні райони Азії так віддалені від морів, як ніде на земній кулі (більш як на  1 500 км).

Євразія наближена до Африки, від якої її відокремлюють лише вузькі смужки води – Гібралтарська протока, Суецький канал і Червоне море. Так само лише вузька Берингова протока відділяє Євразію від Північної Америки. Від інших материків її відділяють значні простори океанів.

 

Мал. Морське узбережжя на півдні Великої Британії

 

БЕРЕГОВА ЛІНІЯ. Крайніми точками Євразії є: на півночі  мис Челюскін на півострові Таймир, південна – мис Піай на Малаккському півострові, західна – мис Рока на Піренейському півострові, східна – мис Дежньова на Чукотському півострові.

Береги Євразії сильно розчленовані. На заході Атлантичний океан глибоко вдається в суходіл своїми внутрішніми Чорним, Азовським, Середземним і Балтійським морями, виокремлюючи Кримський, Балканський, Апеннінський, Піренейський та Скандинавський півострови. Глибоко вдаються в материк і великі затоки – Біскайська і Ботнічна. Поблизу узбережжя лежать острови Великобританія, Ірландія, Сицилія.

Натомість окраїнні моря Північного Льодовитого океану такі, як Баренцове та Східносибірське неглибоко вдаються в суходіл. Найбільшими півостровами на півночі Євразії є Таймир і Чукотський. На деякій відстані від узбережжя розкидані численні острови і архіпелаги Шпіцберген, Земля Франца-Йосифа, Нова Земля.

Сильно порізані береги Євразії і на сході. Окраїнні моря Берингове, Охотське, Японське, Жовте, Східнокитайське, Південнокитайське відокремлені від Тихого океану півостровами (Камчатка, Корея) і ланцюгами островів (Сахалін, Японські острови). Біля південно-східних берегів материка розміщуються Філіппінські, Малі Зондські та Великі Зондські (що охоплюють острови Калімантан, Суматра, Ява) острови. Острів Суматру від півострова Малакки відокремлює Малаккська протока, а від острова Яви – Зондська протока.

На півдні Євразії своїми розмірами виділяються півострови Індокитай, Малакка, Індостан, Аравійський. Глибоко вдаються в материк великі затоки – Сіамська, Бенгальська, Перська, Аденська та окраїнне Аравійське море.

 

Мал. Фізична карта Євразії

 

Працюємо з картою

1.     Знайдіть та виправте помилки в описі географічного положення материка: „Євразія розташована на захід від Африки, на південь – від Антарктиди, на північ – від Північної Америки. Її північне узбережжя омивають води Атлантичного океану, а східне – Тихого океану”.

2.     Визначте, в якій частині материка берегова лінія розчленована найбільше.

3.     Яка протока відділяє острів Великобританію від узбережжя Європи?

4.     Яка протока розділяє острови Сахалін і Японські?

5.     Якими морями омиваються північні береги Євразії?

6.     Назвіть великі об’єкти берегової лінії на півдні материка.

7.     Які водні об’єкти відділяють Євразію від Африки і Північної Америки?

Запитання і завдання

1. Порівняйте розташування Євразії і Північної Америки. У чому полягає подібність і відмінність їх географічного положення?

2. Доведіть, що берегова лінія Євразії сильно розчленована.

3. Які материки є найближчими сусідами Євразії? Від яких материків вона значно віддалена?

4. Де проходить межа між Європою і Азією?

5. Визначте, між якими паралелями розташована Євразія. Порівняйте її протяжність з півночі на південь з протяжністю інших материків. Визначте, між якими меридіанами розташована Євразія. Порівняйте її протяжність із заходу на схід з протяжністю інших материків. Які можна зробити висновки?

 

Практична робота

1.     Визначте координати крайніх точок Євразії.

2.     На контурній карті:

а) позначте і підпишіть назви крайніх точок Євразії;

б) підпишіть моря – Північне, Балтійське, Баренцове, Східносибірське, Берингове, Охотське, Японське, Жовте, Східнокитайське, Південнокитайське, Аравійське, Червоне, Середземне, Чорне, Азовське; затоки –  Біскайська, Ботнічна, Сіамська, Бенгальська, Перська, Аденська; протоки – Гібралтарська, Ла-Манш, Берингова, Босфор, Дарданелли, Лаперуза, Малаккська, Зондська; півострови – Кримський, Балканський, Апеннінський, Піренейський, Скандинавський, Таймир, Чукотський, Камчатка, Корея, Індокитай, Малакка, Індостан, Аравійський; острови – Шпіцберген, Земля Франца-Йосифа, Нова Земля, Сахалін, Японські, Великі Зондські (Калімантан, Суматра, Ява), Малі Зондські, Філіппінські, Великобританія, Ірландія, Сицилія.