🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 42. Країни (підручник)

§ 42. Країни

 

1.     Пригадайте, які найбільші і найрозвинутіші країни розташовані в Північній Америці.

2.     Які корінні і прийшлі народи проживають у Північній Америці?

 

СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ АМЕРИКИ. США – друга за площею країна Північної Америки. Вона займає центральне положення на материку, межуючи на півночі з Канадою, на півдні – з Мексикою. США є найбільш розвинутою і передовою державою світу.

Природа країни надзвичайно різноманітна. На заході здіймаються гори Кордильєри, на сході – Аппалачі. Ніде у світі немає таких великих рівнин з сприятливим для життя і господарської діяльності кліматом. США посідають провідне місце серед країн світу за запасами вугілля, нафти і природного газу, залізних і марганцевих руд, міді і цинку, а також деревини.

За кількістю населення США посідають третє місце у світі. Більшу його частину складають нащадки переселенців з Європи. У США проживає й багато американців українського походження – близько 1 млн осіб. Великий відсоток афроамериканців – нащадків народів Африки. Вони говорять англійською і зробили великий внесок у господарство країни і формування американської культури. Лише 1 % від загальної кількості населення складають нащадки корінного населення – індіанці, ескімоси, алеути, гавайці. США порівнюють з казаном, у якому люди різних національностей з різних куточків світу сплавилися в єдину націю – американці США. Державною мовою в країні є англійська.

Більше половини американців живуть в „одноповерховій” Америці – котеджах, розкиданих у приміській зоні. Великі міста – Нью-Йорк, Лос-Анджелес, Чикаго та інші – простяглися уздовж узбереж океанів і на берегах Великих озер. Зливаючись між собою, вони утворюють суцільну міську смугу.

Різноманітні природні умови, багаті природні ресурси та підприємницький характер перших переселенців сприяли тому, що США за порівняно короткий строк стали найпотужнішою державою світу.

Країна успішно впроваджує в господарство нові технології. США – країна з високо розвинутою промисловістю. Провідними її галузями є чорна і кольорова металургія, які у великих кількостях виплавляють сталь, мідь, алюміній, цинк, свинець. Країна є одним із найбільших світових виробників продукції машинобудування. Національною гордістю американці вважають автомобілебудування. Продукція заводів „Дженерал моторс”, „Форд” і „Крайслер” відома в усьому світі. США – лідер у виробництві авіаційної (компанія „Боїнг”) та ракетно-космічної техніки. Провідними галузями США і світу є виробництво приладів, електронного обладнання, комп’ютерної техніки („АЙ-БІ-ЕМ”, „Епл-Макінтош”) та розробка комп’ютерних програм („Майкрософт”). Добре розвинуті електроенергетика, хімічна, харчова, легка галузі.

Сільське господарство різноманітне і високопродуктивне. Ферми і ранчо повністю забезпечують країну продуктами харчування. Провідними галузями рослинництва є вирощування кукурудзи, пшениці, сої, арахісу, соняшнику.  Багато збирають цукрових буряків і цукрової тростини, бавовнику, тютюну. Вражають і масштаби тваринництва. Дуже багато розводять великої рогатої худоби, свиней, овець, птахів. Розвинутий морський рибний промисел.

Забезпеченість країни транспортною мережею (автошляхи, залізниці і річкові шляхи) – одна з найвищих у світі. У державі хороші швидкісні шляхи з багаторівневими транспортними розв’язками. Розвинуті також авіаційний і трубопровідний транспорт. Іншим країнам США продають автомобілі, літаки, продукція електронної і хімічної галузей, військову техніку, сільськогосподарську продукцію. Крім того, у цій країні „народилися” і поширилися світом гамбургери, джинси, джазова музика, ковбойські фільми.

 

Площа – 9,6 млн км2

Населення – 303 млн осіб

Столиця – Вашингтон

 

Мал. Мости Пітсбурґа. США

 

Мал. Монумент президентам США:  Вашинґтону, Джефферсону, Теодору Рузвельту, Лінкольну. Гора Рашмор, Південна Дакота

 

КАНАДА. Це друга за площею країна світу, яка займає більшу частину Північної Америки. Канада на мові індіанців-ірокезів означає поселення, група хатин. Її єдиним сусідом є США.

Природа Канади, як і США, різноманітна: великі рівнини на сході та високі Кордильєри на заході, хвойні і мішані ліси та неозорі степи. Суворий клімат арктичних пустель і тундри та багаторічна мерзлота у північних районах перешкоджають господарській діяльності. За кількістю річок і озер Канада тримає першість у світі. Надра Канади багаті на нафту і природний газ, вугілля, руди чорних і кольорових металів (алюмінієві, мідні, свинцеві, цинкові, срібло, золото).

Населення Канади таке ж строкате за національним складом, як і в США. Більшу частину складають англоканадці і франкоканадці. Тому в країні дві  державні мови – англійська і французька. Корінні жителі – індіанці та ескімоси – становлять незначну частку. Крім того, в Канаді багато проживає  німців, італійців, китайців, поляків, росіян і українців. Канада – одна з найменш населених країн світу. Середня густота населення складає лише 3 чол./км2. Це пояснюється суворими природними умовами на значній частині території країни. Більшість населення проживає на півдні країни і здебільшого у містах. Найбільшими містами є Торонто, Монреаль, Оттава.

Канада – високорозвинута країна світу. Вона має сучасну багатогалузеву промисловість. Провідною галуззю є гірничодобувна. Тому країна посідає провідне місце у світі з продажу мінеральної сировини. Дуже потужною є електроенергетика, яка базуються на власних ресурсах нафти, природного газу і вугілля, а також гідроресурсах. Розвинуті чорна і кольорова металургія: Канада – найбільший у світі виробник цинку, нікелю, алюмінію, молібдену. Добре розвинута хімічна промисловість. Світове значення має деревообробна та целюлозно-паперова галузь.

У сільському господарстві переважає тваринництво. Цьому сприяють значні площі природних пасовищ. Розводять велику рогату худобу, свиней, птахів. Провідне місце у рослинництві посідає виробництво зернових: пшениці, ячменю, вівса. Добре розвинуте рибальство. Канада відома як світовий постачальник мороженої риби. Розвинутий хутровий промисел.

Добре розвинені всі види транспорту. Через усю країну простягаються швидкісні автомагістралі. Розгалужена мережа залізниць. У перевезенні пасажирів і вантажів помітну роль відіграє також водний річковий і озерний транспорт. Важливе значення має повітряний транспорт. Потужний морський торгівельний флот робить Канаду великою морською державою.

Канада постачає на світовий ринок мінеральну сировину, продукцію деревообробної, целюлозно-паперової та машинобудівної промисловості.

 

Площа – 10 млн км2

Населення – 33,3 млн осіб

Столиця – Оттава

 

 

Мал. Діловий центр Ванкувера. Канада

 

 

Цікава географія

Кленовий символ

Головним символом Канади є цукровий клен – дерево заввишки 40 м. Кленовий лист зображений на державному прапорі країни. Восени, коли клени червоніють, вони стають окрасою канадських лісів. У березні шляхом насічок на стовбурі з них добувають сік, який містить 4 % цукру. Його використовують для отримання своєрідного на смак кленового сиропу. Щоб зварити 1 л сиропу необхідно 40 л соку. На Канаду припадає 75 % світового виробництва кленового сиропу.

 

МЕКСИКА. Це третя за величиною країна Північної Америки. Вона розташована на півдні материка. На півночі межує із США, на півдні – з Гватемалою і Белізом. Природа Мексики своєрідна. В країні поширені плоскогір’я, плато, гірські хребти, натомість низовини займають лише вузькі прибережні смуги. Характерною рисою є висока сейсмічна активність і поширення діючих вулканів. Тому в Мексиці часто трапляються землетруси. На значних територіях панує спекотний і сухий клімат. Багато ендеміків серед кактусів, агав і юкк. Надра країни багаті на руди чорних і кольорових металів (мідні, свинцеві, цинкові, олов’яні, вольфрамові, золото, платина). За видобутком срібла і графіту Мексика є світовим лідером. Нині на перший план вийшла нафта і природний газ, які видобувають на узбережжі Мексиканської затоки.

Серед населення переважають метиси – нащадки від шлюбів європейців з індіанцями та індіанці, на відміну від США і Канади частка європейців невелика. Державна мова – іспанська, проте багато мексиканців розмовляють різними індіанськими мовами. Густота населення в Мексиці значна – понад 50 осіб/км2. Відсутність роботи у сільській місцевості змушує людей переїздити у міста. Тому нині більшість населення зосереджена у містах. Найбільші з них – Мехіко, Гвадалахара, Монтеррей.

Велику роль у господарстві країни відіграє промисловість. Розвинутими є чорна і кольорова металургія, хімічна і нафтохімічна промисловість, машинобудування, легка і харчова галузі. Тисячі підприємств збирають автомобілі, комп’ютери, побутову електроніку.

У сільському господарстві провідне місце належить рослинництву.  Основні культури – кукурудза, соя, пшениця, бавовник, кава, цукрова тростина. В Мексиці вирощують агаву, з якої отримують грубе волокно, що йде на виготовлення паперу і мотузок. На світовому ринку користуються попитом цитрусові, банани, ананаси, манго, папайя. Тваринництво має м’ясо-вовнове спрямування. Розводять велику худобу, овець, віслюків, коней, птахів. Розвинуте риболовство.

Країна має розвинений транспорт: автомобільний, залізничний, морський, авіаційний. На світовому ринку Мексика продає кольорові метали, нафту і нафтопродукти, автомобілі, бавовну, кава, фрукти та овочі.

 

 

Площа – 2 млн км2

Населення – 108 млн осіб

Столиця – Мехіко

 

 

Запитання і завдання

1. Опишіть географічне положення США.

2. Наведіть приклади різноманітності природи США.

3. Як в Канаді використовуються родовища корисних копалин?

4. Доведіть, що Канада – багатонаціональна країна.

5. Де розташована Мексика? У чому полягають особливості її природи?

6. Які галузі сільського господарства розвинуті в Мексиці?

 

Книжкова полиця

1.     Гаврилюк В. С. Природа Північної Америки. – К.: Рад. шк., 1971.

2.     Країни і народи: Азія, Африка, Америка, Австралія: Дитяча енциклопедія / Автор-упорядник Л. О. Багрова. – К.: Школа, 2002.

3.     Країни світу. Америка, Австралія, Океанія: Для дітей середнього шкільного віку / Автори-упорядники В. М. Скляренко та ін. – Харків, Фоліо, 2006.

4.     Історія географічних відкриттів. Дослідження материків / Укладач Г. Г. Дюков. – К.: Павлін, 2005.