🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 45. Геологічна будова і рельєф (підручник)

§ 45. Геологічна будова і рельєф

 

1. Пригадайте, які сейсмічні пояси утворилися в межах Євразії і її околиць.

2. Які вам відомі великі рівнини та високі гори, розташовані в Євразії?

 

ГЕОЛОГІЧНА БУДОВА. Як і Північна Америка, Євразія  мільйони років тому була частиною прадавнього материка Лавразії. З-поміж інших континентів земної кулі вона вирізняється  надзвичайно складною будовою земної кори. Це – результат тривалої і складної геологічної історії її розвитку.

Гігантська за своїми розмірами Євразія займає не тільки всю Євразійську літосферну плиту, а й частину іншої – Індо-Австралійської. Уздовж лінії їх зіткнення земна кора зім’ята у складки – там утворився Альпійсько-Гімалайський складчастий пояс. Тому гори, що виникли в цьому поясі, розташовуються не на окраїнах уздовж узбережжя, як на інших материках, а у внутрішніх і південних частинах Євразії. Уздовж східного узбережжя материка простягнувся інший складчастий пояс – Тихоокеанський, що виник на стику з Тихоокеанською літосферною плитою.

Складчасті пояси є сейсмічними зонами, де відбуваються інтенсивні рухи земної кори, землетруси і виверження вулканів. Найбільшими діючими вулканами в Європі в межах Середземноморського сейсмічного поясу є Гекла, Етна і Везувій. Діючі вулкани Азії – Ключевська Сопка, Фудзіяма, Кракатау та інші – входять до Тихоокеанського сейсмічного поясу.

Різні за віком складчасті області з’єднують давні (Східноєвропейську, Сибірську та ін.) і молоді (Західносибірську, Туранську) платформи, що лежать в основі Євразії. Платформи є відносно стійкими ділянками земної кори, проте й вони зазнають повільних вертикальних рухів.

У північній частині Євразії, як і в Північній Америці, мали місце давні зледеніння. Із Скандинавського півострова, де знаходився найбільший центр зледеніння, льодовик насувався на південь. Його язики досягали навіть території України. Льодовик розтанув усього 14 тис. років тому.

 

Мал. Будова земної кори Євразії

 

Працюємо з картою

1.     На яких літосферних плитах лежить Євразія?

2.     Назвіть давні і молоді за віком платформи, що лежать в основі материка.

3.     Назвіть щити, що виник на Східноєвропейській платформі.

4.     В яких місцях виникли області молодої складчастості?

5.     В яких районах Євразії пролягли сейсмічні пояси? Назвіть діючі вулкани в їх межах.

6.     Які корисні копалини утворилися на платформах? Яке вони мають походження?

7.     Де зосередженні корисні копалини магматичного і метаморфічного походження?

 

РЕЛЬЄФ. Складна геологічна будова материка позначилася на його рельєфі. У порівнянні з іншими материками поверхня Євразії найбільш контрастна: там розташовані найвищі на Землі гори і нагір’я (Гімалаї, Тибет) та найглибша западина суходолу (улоговина Мертвого моря). В Євразії рівнини, плоскогір’я і гори займають приблизно однакову площу.

Рівнини різної висоти розташовуються на платформах. Вони мають величезні розміри і простягаються на тисячі кілометрів. Так, Східноєвропейська рівнина, що лежить на давній Східноєвропейській платформі, є однією з найбільших рівнин світу. Її рельєф складний: височини (Середньоруська та ін.) чергуються з низовинами (Причорноморська, Прикаспійська – низовина, що лежить нижче рівня моря на 28 м). На рельєфі північної частини рівнини позначилася діяльність давнього льодовика. Він згладив скельні виступи, приніс численні валуни та відклав подрібнені гірські породи.  

На півночі Євразії на молодій Західносибірській платформі лежить Західносибірська рівнина. Її поверхня має ввігнуту, ніби блюдце, форму. Тому рівнина сильно заболочена. Середньосибірське плоскогір’я, що сформувалося на давній Сибірській платформі, є високою рівниною, на поверхні якої під час давніх вулканічних вивержень потоки лави утворили високі ступінчасті плато.

На півдні материка на давній Китайсько-Корейській платформі лежить Велика Китайська рівнина, а на  Індостанській – плоскогір’я Декан,  вкрите базальтовими лавами давніх вулканічних вивержень. Низовини Індо-Гангська та Месопотамська складені наносами річок, потужність яких подекуди сягає тисячі метрів.

Рекорди

Найнижче місце на суходолі на Землі – западина Мертвого моря, абсолютна відмітка якої становить –397 м. Западина є продовженням рифтів-розломів Східної Африки.

Гори Євразії виникли в різні епохи горотворення, тому мають різні висоту і форми поверхонь. Через увесь материк із заходу на схід простягнувся найдовший на планеті пояс молодих складчастих гір – Піренеї, Альпи, Апенніни, Карпати, Кримські, Кавказ, Гімалаї, нагір’я Тибет. Вони утворилися в останню альпійську епоху горотворення, тому, як правило, високі і могутні, з крутими схилами і гострими вершинами-піками.

Альпи – найбільша і найвища гірська система Європи. Їх гострі гребені здіймаються на висоту понад 4 000 м, а найвища вершина г. Монблан сягає 4 807 м. Піренеї кількома паралельними високими хребтами із засніженими вершинами простягаються на Піренейському півострові. Середньовисокі   Апенніни перетинають увесь Апеннінський півострів. Вони складені різними гірськими породами, тому мають як загострені, так і округлі вершини. Карпати так само є середньовисокими горами. Вони складені не дуже стійкими до руйнування гірськими породами (піщаниками, глинистими сланцями, вапняками), тому їх вершини мають округлі обриси, а схили порізані річковими долинами. Хребти Кримських гір простягаються трьома паралельними пасмами вздовж південного берега Кримського півострова. Вони мають вирівняні столоподібні вершини, які називаються яйли.

Кавказькі гори розміщуються між Чорним і Каспійським морями. Серед їх хребтів височать конуси згаслих вулканів – Ельбрус і Казбек. Величні і недоступні Гімалаї – найвища гірська система земної кулі. Найвищою їх вершиною, як ви вже знаєте, є гора Джомолунгма, що засніженою пірамідою здіймається на висоту 8 850 м. Північніше лежить нагір’я Тибет – поєднання високих плоских рівнин (заввишки 5 000 м) і дуже високих (до 7 000 м) гірських хребтів. Воно піднімалося разом з Гімалаями і досягло рекордної для нагір’їв висоти.

Старі гори, які розташовуються в областях давньої складчастості, збереглися гірше. Вони, як правило, невисокі і мають округлі вершини. Так, плосковерхі середньовисокі Скандинавські гори сильно зруйновані. Уральські гори, що довгим поясом простяглися з півночі на південь, так само зруйновані і низькі.

Гори Тянь-Шань теж старі і з часом були зруйновані. Проте під час наступних горотворень вони знову піднялися. Тому нині вони дуже високі, їх схили круті, а вершини плоскі. Такі гори називають відродженими.

 

Цікава географія

Назви гір у перекладі з різних мов мають приблизно однакове значення. Порівняйте: Альпивисокі гори, Тянь-Шаньнебесні гори, Піренеївершина, Карпатискеля, Уралвисочина;  Кавказбілосніжна гора,  Гімалаїоселя снігів. Найвищу гору планети – вершину Гімалаїв, що розташована на межі Непалу і Китаю, непальці називають СагарматхаВолодар неба, а тибетці – ДжомолунгмаБогиня-мати світу. Цікаво, що місцеві мешканці обожнювали цю вершину, навіть не знаючи, що вона – найвища на Землі. Про це людство дізналося тільки в 1852 р., коли працівники топографічної служби Індії визначили її висоту. Вони ж і дали їй ім’я Еверест на честь Джорджа Евереста, який керував топографічним відомством.

 

Мал. Гімалаї в Непалі

 

Мал. У Швейцарських Альпах

 

Мал. Поселення на схилах вулкану. Індонезія

 

Працюємо з картою

1.      Назвіть найбільші рівнини Євразії. Порівняйте їх площу з розмірами рівнин на інших материках.

2.      Які гори здіймаються в межах Альпійсько-Гімалайського складчастого поясу? Які з них найвищі?

3.      Визначте, які гори Євразії розташовані за межами поясу молодих складчастих гір.

4.      Порівняйте висоту Альп, Карпат, Кавказу і Тянь-Шаню. Назвіть гори в порядку зростання їх висоти.

 

КОРИСНІ КОПАЛИНИ. Складна геологічна будова материка обумовила значну різноманітність його корисних копалин. На величезній території Євразії є всі види корисних копалин, які існують в природі. Проте розміщені вони нерівномірно. У їх заляганні простежується така сама закономірність, що й на інших материках – зв'язок з рельєфом та умовами його формування. Так, родовища різних руд пов’язані з магматичними породами, тому розміщуються у місцях виходу їх на земну поверхню (на щитах). На руди різних металів багаті й гори.

Поклади вугілля пов’язані з осадовим чохлом платформ, тому залягають на рівнинах. Найбільші у світі родовища нафти і природного газу утворилися як в осадовому чохлі платформ (Західносибірська платформа), так і на шельфі морів (Північне, Каспійське моря, Перська затока).

 

Запитання і завдання

1. Охарактеризуйте геологічну будову Євразії.

2. В яких місцях з геологічної точки зору утворилися складчасті пояси?

3. Які форми рельєфу відповідають складчастим поясам?

4. Наведіть приклади відповідності великих рівнин давнім або молодим платформам.

5. В яких районах Євразії мало місце давнє зледеніння? Як це позначилося на формуванні форм рельєфу?