🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 46. Клімат (підручник)

§ 46. Клімат

 

1.     Пригадайте, як змінюється кількість сонячної енергії, яку отримує поверхня, з просуванням на північ.

2.     Які особливості мусонів?

 

КЛІМАТОТВІРНІ ЧИННИКИ. Різноманіття кліматичних умов Євразії пов’язане з розмірами материка. На півночі і півдні, в його західній, центральній та східній частинах кліматичні умови помітно різняться. Причини цього криються в особливостях дії основних кліматотвірних чинників.

Кількість сонячної енергії, яку отримує земна поверхня, зменшується від екватора до полюсів. Унаслідок значної протяжності Євразії з півночі на південь, арктичні острови і північні райони материка дістають утричі менше сонячної енергії, ніж південні. Це обумовлює великі відмінності температури повітря. Наприклад, якщо середня температура січня на арктичних островах  становить –30 0С, то на Аравійському півострові вона дорівнює +25 0С. Найнижчі температури повітря до –71 0С на материку були зареєстровані в населеному пункті Оймякон, що на північному сході Євразії. Його називають Полюсом холоду всієї Північної півкулі.

Циркуляцію повітряних мас визначають пануючі повітряні маси і вітри. Оскільки величезна територія Євразії розташовується в усіх кліматичних поясах Північної півкулі, то її кліматичні умови формуються під впливом холодних і сухих арктичних, морських і континентальних помірних, спекотних і постійно сухих тропічних, спекотних і вологих екваторіальних повітряних мас.

Над більшою частиною материка, яка лежить у помірному кліматичному поясі, дмуть постійні західні вітри. Вони переносять морські вологі повітряні маси, що сформувалися над Атлантичним океаном, на материк. Проте вплив атлантичних повітряних мас відчувається здебільшого в Європі. З просуванням на схід, у глиб Євразії, відбувається їх трансформація – перетворення, зміна властивостей: з вологих вони перетворюються на сухі, з теплих узимку – на холодні, з прохолодних улітку – на спекотні. На сході і півдні Євразії дмуть мусони, що виникають внаслідок різниці атмосферного тиску над океаном і суходолом. Узимку мусон, що дме із суходолу, формує теплу, суху з слабким вітром погоду. Влітку мусон, що дме з океану, формує спекотну і вологу погоду. Він дме значно сильніше, приносячи на материк грози, штормові вітри і величезну кількість опадів. Тому найбільша їх кількість – понад 1000 мм за рік – випадає саме на півдні материка. Різні частини м атерика перебувають під дією циклонів і антициклонів.

Підстильна поверхня впливає на властивості повітряних мас, які над нею формуються, і їх переміщення. Повітряні маси, що формуються над Атлантичним або Тихим океаном, насичуються вологою і приносять на материк опади. Атлантичні повітряні маси, що формуються над теплою Північноатлантичною течію, теплі і обігрівають взимку прибережні райони Європи. Тихоокеанські повітряні маси, що формуються над холодною Курильською течією, навпаки, охолоджують прибережні райони Азії.

Вплив рельєфу на переміщення повітряних мас так само значний. Гори – Альпи, Кавказ, Гімалаї, які простягаються із заходу на схід, – не дозволяють проникати на південь холодним повітряним масам. Крім того, на їх навітряних схилах випадає дуже багато опадів. Так, біля підніжжя Південно-Східних Гімалаїв, які стоять на шляху мусонів, що дмуть з океану, розташоване одне з найвологіших місць на земній кулі – селище Черапунджі. У середньому там щорічно випадає близько 12 000 мм опадів, а максимальна кількість, яка була зареєстрована, становила понад 23 000 мм за рік.

 

Мал. Кліматична карта Євразії

 

Працюємо з картою

1.     Встановіть, як змінюється температура повітря на території материка у напрямку з півночі на південь.

2.     Де спостерігаються найвищі температури повітря?

3.     Як розподіляються на території Євразії опади? Де випадає найменша їх кількість, а де – найбільша?

4.     Які вітри панують у помірному кліматичному поясі?

5.     Під впливом яких вітрів перебувають південні і східні узбережжя материка?

 

КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ. Євразія лежить у межах усіх кліматичних поясів Північної півкулі – від арктичного до екваторіального.

Арктичний кліматичний пояс охоплює острови Північного Льодовитого океану і північне узбережжя Азії. Цілорічно там панують холодні й сухі арктичні повітряні маси. Вони обумовлюють низькі температури повітря протягом усього року. Тому зима сувора, а літо холодне. Кількість опадів мала – 250 мм за рік. Субарктичний кліматичний пояс тягнеться вузькою смугою на півночі через увесь материк. Узимку з північно-східними вітрами сюди приходять арктичні повітряні  маси, а влітку західні вітри приносять помірні повітряні маси. Зима холодна, особливо в Азії, де спостерігаються найнижчі температури в усій Північній півкулі. Літо тепліше, ніж в арктичному поясі.

Помірний кліматичний пояс охоплює величезні простори Євразії. Протягом усього року там формуються помірні повітряні маси. Через значну протяжність поясу і панування західних вітрів, там добре простежується зміна типів клімату із заходу на схід. Тому в межах помірного поясу виділяють чотири кліматичні області. На заході, завдяки повітряним масам з Атлантичного океану, зима м’яка з середньою температурою повітря вище 0 0С, а влітку від +10 0С до + 18 0С. Опадів випадає багато – понад 1 000 мм за рік. Взимку часто буває мряка, довго тримаються тумани, а влітку погода хмарна, похмура. Це область морського помірного клімату.

Далі на схід, аж до Уральських гір, формується область помірно континентального типу клімату. Тут вплив Атлантики поступово слабне. Зима холодна і морозна, літо тепле. Погода нестійка, взимку бувають відлиги, а влітку часто йдуть дощі. За Уралом, у Середній та Центральній Азії, панують континентальні помірні повітряні маси. Взимку вихолоджена земна поверхня охолоджує повітря до –50 0С. Влітку, навпаки, поверхня нагріває повітря до дуже високих температур. Атлантичні повітряні маси опадів сюди майже не доносять. Тому взимку снігу мало і поверхня промерзає на значну глибину. Так формується континентальний помірний тип клімату. На сході ж поясу клімат помірний мусонний з сухою холодною зимою і вологим теплим літом.

Субтропічний кліматичний пояс тягнеться від Південної Європи до Східної Азії. У ньому, як і в помірному поясі, спостерігається зміна кліматичних умов із заходу на схід. На півдні Європи клімат субтропічний середземноморського типу. Взимку тут відчувається вплив вологих атлантичних повітряних мас, тому досить тепло (температура вища за 0 0С) і йдуть дощі. Влітку з приходом тропічних мас встановлюється суха спекотна погода. Вологість повітря зменшується з просуванням на схід, і в центральній частині поясу клімат вже субтропічний континентальний. Зима достатньо холодна, а літо спекотне. Опадів мало. Вітер здіймає в повітря пил і пісок.

На сході взимку на Тихоокеанське узбережжя із внутрішніх частин материка приходить холодне сухе континентальне повітря, і температура може знижуватися до 0 0С. Влітку ж повітряні маси з океану створюють щільну хмарність, і потоки дощу ллють безперестанку. Річки переповнюються водою й виходять з берегів. Це ознаки субтропічного мусонного клімату.

Тропічний кліматичний пояс не має суцільного простягання на материку. Він охоплює лише західну частину Південної Азії. В Євразії у цих широтах виникло єдине місце на Землі, де поряд лежать два перехідних пояси: субтропічний і субекваторіальний. У тропічному поясі, де цілорічно панує сухе континентальне повітря, хмар майже не буває. Наслідками цього є високі температури повітря і мізерна кількість опадів (до 100 мм за рік). Влітку і восени над Тихим океаном зароджуються тайфуни (від китайського “тай фин” – великий вітер). Це тропічні циклони ураганної сили. Вони спричиняють зливи, повені та великі руйнування.

Субекваторіальний кліматичний пояс охоплює південні райони Азії. Узимку там панують тропічні повітряні маси, влітку – екваторіальні. Тому клімат постійно спекотний і перемінно вологий.

Екваторіальний кліматичний пояс охоплює лише півострови і острови на півдні материка. Спекотні і вологі екваторіальні повітряні маси обумовлюють високі температури повітря і рясні дощі протягом усього року.

Євразія лежить у тих самих кліматичних поясах, що Північна Америка. Проте на формування її клімату значно потужніший вплив мають мусони.

 

Мал. Кліматичні пояси і області Євразії

 

Мал. Похмура погода – звичайне явище для британської столиці

 

Працюємо з картою

1.     Назвіть кліматичні пояси, в межах яких лежить Євразія.

2.     В якому напрямку відбувається зміна кліматичних поясів в Євразії? Чим це пояснюється?

3.     Який з кліматичних поясів займає найбільшу площу?

4.     Назвіть кліматичні області, що сформувалися в межах помірного кліматичного поясу.

5.     У чому полягають особливості простягання тропічного кліматичного поясу?

6.     Які території охоплюють субекваторіальний та екваторіальний кліматичні пояси?

 

Запитання і завдання

1. Поясніть, як географічна широта впливає на формування клімату.

2. Як змінюється клімат у помірному кліматичному поясі з віддаленістю від Атлантичного океану?

3. Який влив на клімат Євразії здійснює рельєф?

5. Як позначається на формуванні кліматичних особливостей вплив океанічних течій?

 

Практична робота

1.     Проаналізуйте кліматичну карту і кліматичні діаграми міст.

2.     Виявіть відмінності кліматичних областей помірного поясу.

3.     Поясніть причини зміни клімату в межах одного кліматичного поясу.