🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 55. Росія (підручник)

§ 55. Росія

 

1.     Пригадайте, які природні зони поширені в північній частині Євразії.

2.     Де проходить умовна межа між Європою та Азією?

 

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. Росія – найбільша за площею держава світу. Вона перетинає 10 часових поясів, межує з 14 країнами, омивається морями трьох океанів – Атлантичного, Північного Льодовитого та Тихого. Широкий вихід до океанів дає можливість використовувати їх водні простори як шляхи сполучення та як джерело різних ресурсів. Росія розміщується у двох частинах світу – Європі та Азії, тому є євразійською країною.

 

Площа – 17, 1 млн км2

Населення – 143 млн осіб

Столиця – Москва

 

 

ПРИРОДНІ УМОВИ. Природа Росії, яка простягнулася на тисячі кілометрів як з півночі на південь, так і з заходу на схід, надзвичайно різноманітна. Європейська частина Росії, що простяглася від її західних кордонів до Уральських гір, рівнинна. Вона лежить на величезній Східноєвропейській рівнині. Далі на схід починається азійська частина – Сибір і Далекий Схід. Неозорі простори Сибіру так само лежать на рівнинах – Західносибірській та Середньосибірському плоскогір’ї. На півдні їх обмежують гори Алтай і Саяни. На Далекому Сході переважають гори.

Клімат Росії дуже контрастний: від суворого арктичного на Крайній Півночі до спекотного і сухого пустельного на узбережжі Каспійського моря та вологого мусонного на Далекому Сході. Напрочуд різноманітними є і ґрунти та рослинний покрив. Значні площі Росії вкриті лісами. На її території протікають великі річки світу – Волга, Об, Єнісей, Лена, які використовують як шляхи сполучення  та для отримання електроенергії. Є великі озера: Каспійське море, Байкал, Ладозьке. У багатьох районах Сибіру і Далекого Сходу поширена багаторічна мерзлота.

Росія належить до не багатьох країн світу, які забезпечені практично всіма мінеральними ресурсами для успішного розвитку господарства: і паливними (нафтою, природним газом, кам’яним і бурим вугіллям, торфом, горючими сланцями), і рудними (залізною, марганцевою і рудами кольорових металів), і нерудними (алмазами, солями, графітом, будівельною сировиною тощо).

НАСЕЛЕННЯ. За кількістю населення Росія посідає 6-те місце у світі. Це багатонаціональна країна, де проживають представники більш як 100 різних народів і етнічних груп. Проте переважну більшість складають росіяни (82 %). Серед національних меншин багато українців. По території населення розміщується вкрай нерівномірно. Більшість (2/3) проживає в європейській частині країни із сприятливими природними умовами. Значно менша густота населення в азійській частині, де панує різко континентальний клімат. Більша частина населення проживає у містах. Найбільшими містами є Москва, Санкт-Петербург, Новосибірськ.

 

Мал. Населення Росії багатонаціональне

 

ГОСПОДАРСТВО. Потужною галуззю промисловості є гірничодобувна. Вона розробляє великі родовища природного газу й нафти (Західний Сибір, між Волгою та Уралом), за видобутком яких Росія є одним із світових лідерів. У країні значні поклади кам’яного вугілля (Кузнецький, Печорський басейни), залізної (Курська магнітна аномалія, Урал) та марганцевої руд. Отже, чорна металургія повністю забезпечена власною сировиною і одним із найбільших у світі виробників чавуну і сталі. Галузі кольорової металургії виплавляють мідь, алюміній, нікель, свинець, цинк, золото та інші метали. Електроенергію виробляють потужні теплові, гідравлічні та атомні електростанції.

Машинобудування Росії високо розвинуте. Його численні галузі випускають  локомотиви і вагони, судна і автобуси, вантажні і легкові автомобілі, комбайни і трактори, літаки і авіакосмічне устаткування, верстати і прилади. Хімічна промисловість виробляє пластмаси, мінеральні добрива, хімічні волокна, шини. Деревообробна галузь концентрується у північних і східних районах, де є лісові ресурси. Серед галузей легкої промисловості розвинуті текстильна, швейна, взуттєва. Харчова промисловість концентрується у великих містах і приміських зонах.

У сільському господарстві чільне місце належить тваринництву, яке використовує кормову базу різних природних зон. Так, у тундрі і лісотундрі розводять північних оленів, у степах і напівпустелях – овець, у горах Алтаю – кіз і оленів-маралів, у Бурятії і Туві – яків. Найбільше ж поширене розведення великої рогатої худоби, свиней і птахів. У річках, озерах і морях виловлюють рибу. Рослинництво так само багатогалузеве. Смуга лісостепів і степів – основна житниця країни, де вирощують зернові: пшеницю, жито, кукурудзу. З технічних культур культивують соняшник, цукровий буряк, льон. Повсюдно садять картоплю та овочі.

У Росії розвинуті всі види транспорту. Основну роль відіграє залізничний транспорт, що здійснює найбільші за обсягом вантажні та пасажирські перевезення. Річковим транспортом користуються у внутрішніх перевезеннях. Морський здійснює перевезення між зарубіжними країнами. Найбільші порти – Санкт-Петербург, Новоросійськ, Мурманськ. У зв’язку з величезними розмірами країни особливо важливе значення має авіаційний транспорт, який здатен швидко долати великі відстані та досягати важкодоступних районів Півночі та Сибіру. Трубопроводами, за довжиною яких Росія поступається тільки США, нафту й газ транспортують у країни Європи.

Головним товаром, який Росія продає іншим країнам, є паливно-енергетична сировина – нафта, природний газ, вугілля. Вивозяться також метали, машини, устаткування, продукція хімічної і харчової галузей. Зокрема в Україну надходить російський газ, нафта, продукція машинобудування, харчові продукти. Україна продає Росії труби, продукцію хімічної галузі, продукти харчування.

 

Мал. Морський порт на півночі Росії

Запитання і завдання

1. Поміркуйте, чим обумовлена велика різноманітність природних умов Росії?

2. Розкажіть про населення Росії.

3. Які чинники сприяють розвиткові різноманітних галузей промисловості Росії?

4. Чому, як в ніякій іншій країні, в Росії розвинуте багатогалузеве тваринництво?