🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 23. Промисловість будівельних матеріалів (підручник)

ТЕМА 15. ПРОМИСЛОВІСТЬ БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

 

§ 23. Промисловість будівельних матеріалів

 

1.     Які корисні копалини належать до будівельної сировини?

2.     Де вони поширені в Україні?

ГАЛУЗЕВИЙ СКЛАД. Промисловість будівельних матеріалів охоплює галузі й виробництва, що виготовляють різноманітні будівельні матеріали. Для свого розвитку вони використовують мінеральні ресурси (вапняк, гіпс, глину, пісок, каміння та ін.), відходи від галузей промисловості (золу, шлаки тощо). Видобуток природної сировини здійснюється на всій території України, оскільки усі її регіони багаті на будівельні корисні копалини.

При розміщенні підприємств галузі насамперед враховується сиро­винний і споживчий чинники, адже будівельні матеріали використо­вуються будівництвом у великих кількостях. Оскільки природна

сировина та споживач є всюди, то й підприємства промисловості будматеріалів розташовані по всій території.

 

Мал. Промисловість будівельних матеріалів

 

Промисловість будівельних матеріалів виробляє в'яжучі, стінові і покрівельні матеріали, будівельне скло, облицювальну плитку та ін.

 

Мал. Україна добре забезпечена сировиною для будівельної промисловості

 

Серед в'яжучих матеріалів переважають вапно і цемент. Вапно ви­палюють у тих районах, де є сировина (крейда, вапняк) – найбільше на Поділлі, у Криму, в Донбасі, Подніпров'ї. Цементна промисловість розвинута в різних регіонах України, її підприємства орієнтуються в розміщенні на сировину (мергель, вапняк). Це одна з найважливіших галузей, що виробляє в'яжучі матеріали. За обсягами виробництва цементу Україна на початку 90-х років XX ст. посідала провідні місця серед європейських країн. Найбільші підприємства розміщені в Амвросіївці (Донецька область), Миколаєві (Львівська область), Здолбунові (Рівненська область), Кам'янці-Подільському (Хмельницька область), Дніпропетровську, Дніпродзержинську, Кривому Розі, Краматорську.

Виробництво стінових матеріалів орієнтується на споживача. Цеглу виробляють всюди, а збірні залізобетонні конструкції — у великих містах чи поблизу них. Найбільші центри виробництва збірного залізобетону — Київ, Кривий Ріг, Дніпропетровськ, Маріуполь, Запоріжжя. Залізобетонні конструкції для мостів та шляхового будівництва виготовляють у Києві, Вінниці, Житомирі, Львові, залізобетонні опори для ліній електропередач — у Тернополі, Світловодську, Білій Церкві, залізобетон для гідротехнічного виробництва — в Каховці, Новомосковську.

В Україні налагоджено виробництво легких заповнювачів — керамзиту і термозиту. Їх виготовляють в Одеській, Львівській, Житомирській, Київській, Харківській областях.

Облицювальні матеріали розрізняють природні (мармур, граніт, лабрадорит, черепашник) та штучні (керамічна плитка, кахель та ін.). Природних матеріалів найбільше видобувають в областях, що знаходяться в межах Українського кристалічного щита, та на Закарпатті. Вони використовуються для облицювання будівель, пам'ятників у межах України та за кордоном. Облицювальну плитку виготовляють у Харкові, Слов'янську, Львові.

Покрівельних матеріалів (шифер, черепицю) найбільше виробляють у Донецькому та Придніпровському районах, віконне та технічне склоу Донецькому регіоні, Києві, Львові.

До промисловості будівельних матеріалів інколи відносять виробництво скляних, кришталевих і порцеляново-фаянсових виробів, враховуючи спільність сировинної бази (пісок, глина, каолін). Галузь розвивається на всій території України, орієнтуючись на споживача. Найбільші центри виробництва скляного і порцеляново-фаянсового посуду — Київ, Харків, Полонне (Хмельницька область), Тернопіль, Бережани (Тернопільська область), Коростень, Баранівка (Житомирська область), Костопіль (Рівненська область), Львів, Стрий, Костянтинівка.

В Україні поширене і гончарство — виготовлення керамічних виробів ручним способом. Найбільше воно розвинуте на Волині і Поділлі, де є сировинна база для цього промислу (глина, каолін, пісок, польовий шпат). Оригінальні керамічні вироби виготовляють гаварецькі гончарі (чорна кераміка) зі Львівщини та опішнянські майстри (Полтавська область).

 

Запам’ятайте

Промисловість будівельних матеріалів охоплює галузі й виробництва, що виготовляють різноманітні будівельні матеріали (в'яжучі, стінові і по­крівельні матеріали, будівельне скло, облицювальну плитку тощо).

Україна володіє різноманітною природною сировиною для розвитку промисловості будівельних матеріалів.

Підприємства промисловості будівельних матеріалів розташовані по всій території країни.

 

Запитання і завдання.

1. Для розвитку яких галузей будівельного комплексу в Україні є власна сировинна база?

2. Які галузі промисловості будівельних матеріалів розвинуті в Україні. Назвіть їх основні центри.

3. Вкажіть принципи розміщення підприємств, що виробляють будматеріали.