🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 30. Автомобільний і трубопровідний транспорт (підручник)

§ 30. Автомобільний і трубопровідний транспорт

 

1.     Пригадайте особливості рельєфу і клімату в Україні як умов розвитку автомобільного транспорту.

2.     Де в Україні видобувається і переробляється нафта?

3.     Звідки й куди через Україну відбувається транзит нафти і природного газу?

 

АВТОМОБІЛЬНИЙ ТРАНСПОРТ. Автомобільний транспорт здійснює перевезення різноманітних вантажів і пасажирів переважно на короткі і середні відстані. За кількістю перевезе­них вантажів і пасажирів йому немає рівних серед усіх видів транспорту.

Загальна довжина автомобільних шляхів в Україні становить 169 тис. км, майже всі вони — з твердим покриттям. Переважання рівнинного рельєфу сприяє більш-менш рівномірному розвитку автомобільної ме­режі на всій території України. Автомагістралями називають шляхи, що за­безпечують високу пропускну здатність та швидкість руху. Серед них розрізняють автостради — дороги, що мають по кілька смуг в обох напрямках руху і не мають перетину з іншими шляхами на одному рівні. За довжиною автострад Україна поступається багатьом європейським країнам. Низька і якість доріг та автосервісу, що створює проблеми в інтеграції української транспортної мережі у загальноєвропейську.

Найважливішими автомагістралями в Україні є: Київ — Житомир — Рівне — Львів — Ужгород; Київ — Полтава — Харків; Київ — Умань — Одеса; Харків — Запоріжжя — Сімферополь. Великі автотранспортні вузли – Київ, Харків, Дніпропет­ровськ, Донецьк, Запоріжжя, Умань, Львів. Зростає роль автомобільного транспорту в перевезеннях на далекі відстані та міжнародному сполу­ченні. Основні «виходи» з України — автошляхи з Ковеля, Львова, Ужгорода, Чернівців, Одеси, Ізмаїла, Маріуполя, Харкова, Сум, Глухова, Чернігова.

У перспективі транспортна мережа все тісніше інтегруватиметься у високорозвинуту європейську комунікаційну систему. Зокрема, передбачається будівництво транс'європейської автостради Київ — Мадрид.

ТРУБОПРОВІДНИЙ ТРАНСПОРТ. Трубопроводи відіграють важливу роль у транспортування наф­ти і нафтопродуктів, природного газу. Загальна їх довжина в Україні — понад 40 тис. км, з них 35 тис. км — газопроводи.

 

Мал. На будівництві трубопроводу

 

Перший в Україні газопровід Дашава — Стрий — Дрогобич почав діяти ще у 1924 р. Розрізняють газопроводи внутрішньодержавного значення і транзитні. Серед внутрішньодержавних найбільшими є: Шебелинка — Харків, Шебелинка — Дніпропет­ровськ — Кривий Ріг — Одеса — Кишинів, Шебелинка — Диканька — західні райони України. Серед транзитних великими є газопроводи "Союз", УренгойПомари — Ужгород, "Сяйво Півночі" та ін. Усі вони йдуть з Росії до західного кордону України в Закарпатті, а далі — в країни Центральної і Західної Європи. В Україну через систему російських газопроводів поступає також природний газ із Туркменістану.

Мережа нафтопроводів менш густа. Місцеві нафтопроводи короткі, ними перекачується нафта від місць видобутку до нафтопереробних заводів у Кременчуці, Дрогобичі, Надвірній. Однак більшість нафти в Україну поступає з Росії нафтопроводами Самара — Лисичанськ — Кременчук — Херсон (з відгалуженням на Одесу), Грозний — Луганськ — Лисичанськ. У західній частині України проходить трансєвропейський транзитний нафтопровід "Дружба" (з Росії в Центральну Європу). У 2001 р. завершено будівництво нафтопроводу Одеса — Броди, по якому в Укра­їну і Європу надходитиме каспійська нафта.

На території України діє також низка міжнародних продуктопроводів. Серед них аміакопровід Тольятті (Росія) — Горлівка — Одеса, етиленопровід Калуш — Тісауйварош (Угорщина). У перспективі через територію України планується будівництво великих трубопроводів, якими можна буде транспортувати нафту і газ із Азербайджану, Ірану для власних потреб і в країни Європи.

 

Запам’ятайте

Автомобільний транспорт є лідером серед усіх видів транспорту за перевезеннями пасажирів і вантажів.

За кількісними та якісними показниками розвитку автомобільного транспорту Україна поступається багатьом європейським країнам, що створює проблеми в інтеграції української транспортної мережі в загальноєвропейську.

Трубопровідний транспорт України відіграє важливу роль у забезпеченні вітчизняної економіки й населення енергоносіями (нафтою та природним газом), а також в постачанні цих видів палива з Росії в країни Центральної і Західної Європи.

 

Запитання і завдання

1. Які особливості розвитку автомобільного транспорту та які його переваги над іншими видами транспорту?

2. Назвіть основні автомобільні шляхи України.

3. Які особливості розвитку трубопровідного транспорту?

4. Як використовується трубопровідна мережа України в транзитних перевезеннях?