🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 38. Донецький економічний район (підручник)

§ 38. Донецький економічний район

 

1.     Які природні умови характерні для крайніх східних областей України? На які природні ресурси вони багаті ?

2.     Які галузі промисловості розвинуті в Донбасі?

 

Донецький економічний район є найбільшим за кількістю населення і середнім за площею території районом України.

 

Мал. Межі Донецького економічного району

 

ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ. Головними передумовами розвитку цього району є:

– прикордонне розташування з Росією, вихід до моря, близькість до промислово розвинутих Придніпровського і Північно-Східного економічних районів;

– рівнинність території, помірно-континентальний клімат із недостатнім зволоженням, низька водозабезпеченість, родючі ґрунти (переважно чорноземні);

– розміщення на його території Донецького вугільного басейну, родовищ кам’яної солі (Артемівське, Слов’янське), цементного мергелю, ртутних руд (Микитівське), вогнетривких глин (Часів Яр), нерудної металургійної сировини, будівельних матеріалів тощо;

·   найвищі в Україні показники щільності населення і урбанізації, густа мережа міських поселень, великої кількості міст і агломерацій; забезпеченість трудовими ресурсами.

ГОСПОДАРСТВО. Донецький район посідає перше місце в Україні за обсягами промислового виробництва (25%) та його концентрацією. Промисловість багатогалузева, переважають виробництва важкої індустрії, які визначають спеціалізацію району.

Промисловий комплекс району історично склався на основі вугільної промисловості, яка має повсюдне розміщення. На базі видобутку палива сформувалась потужна теплова енергетика. Найбільші ТЕС Вуглегірська, Зуївська, Старобешівська, Курахівська, Луганська.

На території Донецького району знаходиться однойменний район чорної металургії, що сформувався на базі власного видобутку коксівного вугілля, вогнетривів та вапняків і привізних руд (із Придніпров’я); основні центри — Маріуполь, Алчевськ, Харцизьк, Макіївка, Луганськ, Донецьк, Краматорськ. Кольорова металургія представлена виробництвом цинку та свинцю (Костянтинівка), ртуті (Горлівка).

 

Мал. ВАТ "Макіївський металургійний комбінат"

 

Серед галузей машинобудування переважає важке, що виробляє устаткування для гірничої промисловості та металургії — заводи у Краматорську, Горлівці, Ясинуватій, Слов’янську, Донецьку, Харцизьку тощо. Залізничне устаткування випускають у Луганську, Стаханові та Маріуполі, крани — у Краматорську, різноманітні прилади (у тому числі холодильники) — у Донецьку.

Район є потужним виробником продукції хімічної промисловості — соди (Лисичанськ, Слов’янськ), барвників (Рубіжне), азотних добрив, полімерів (Сєверодонецьк, Горлівка), хімічних реактивів (Донецьк).

Промисловість будівельних матеріалів має повсюдне розміщення і широку галузеву структуру. Район виділяється в Україні виробництвом цементу (Амвросіївка, Краматорськ, Єнакієве), скла, залізобетонних виробів.

Серед галузей легкої промисловості виділяється текстильна, швейна і взуттєва (Донецьк, Лисичанськ, Луганськ та інші міста). Харчова промисловість розвинена повсюдно, вона виробляє борошно, олію, сіль.

Розміщення району у степовій зоні, високий рівень розораності території є основою розвиненого сільськогосподарського виробництва. Воно спеціалізується на вирощуванні зернових культур, соняшника, овочів, розведенні великої рогатої худоби молочно-м’ясного напрямку, свинарстві та птахівництві. Довкола великих міст і агломерацій поширене інтенсивне сільське господарство приміського типу. На Азовському морі розвинуте рибальство.

Донецький район має одну з найгустіших в Україні мережу транспортних шляхів. Залізниці й автошляхи сполучають його з регіонами України і сусідніми областями Росії. Найбільші залізничні вузли — Дебальцеве, Ясинувата, Іловайськ, Попасна, Донецьк, Луганськ.

Територією району проходять трубопроводи з Росії, якими природний газ і нафта передаються в інші регіони України та країни Європи, а також надходять до численних місцевих споживачів (у т. ч. найбільшого в Україні Лисичанського нафтопереробного заводу). Маріуполь є одним із найбільших в Україні морських портів.

 

Мал. Морські ворота Донбасу – м. Маріуполь

 

НАЙБІЛЬШІ ЦЕНТРИ І ВИЗНАЧНІ МІСЦЯ. У Донецькій і Луганській областях розташована майже п’ята частина міст України і чверть великих міст країни. Навколо них склалися великі агломерації – Донецько-Макіївська, Горлівсько-Єнакієвська та ін. Найбільшими центрами району є “столиця Донбасу” Донецьк, міста Луганськ, Маріуполь, Макіївка, Горлівка, Краматорськ, Алчевськ, Сєверодонецьк.

Визначною пам’яткою духовної культури цього району є Святогірський Успенський монастир ХVІІ–ХІХ ст. у Слов’яногорську, що над Сіверським Дінцем, – місце паломництва прочан.

 

Мал. Святогірський Успенський монастир, XVIIXIX ст.,

м. Святогірськ

 

Запам’ятайте

Донецький економічний район — найбільш людний і урбанізований, індустріально найпотужніший район із значним розвитком важкої промисловості, складними соціальними, економічними та екологічними проблемами.

 

Запитання і завдання

1. Охарактеризуйте економіко-географічне положення Донецького економічного району.

2. Розкажіть про передумови, що сприяли інтенсивному економічному розвитку району.

3. Які галузі визначають господарську спеціалізацію Донецького економічного району? Які чинники її зумовили?

4. Які в районі сформувалися найбільші промислові та культурні центри?