🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

Політична карта світу (конспект)

Політична карта світу відображає розміщення держав і залежних територій, показує існуючі кордони, столиці держав та найбільші міста планети. У світі близько 240 країн і територій. З них більше 200 - суверенні держави, тобто політично незалежні країни. Країна - це територія з визначеними кордонами, населена певним народом, яка у політико-географічному відношенні може мати державний суверенітет (незалежність) або бути залежною. У світі існує ще понад 40 залежних територій (колоній), кожна з яких знаходиться під політичним чи військовим контролем одного з суверенних держав (Гібралтар, Нова Каледонія, Бермудські Острови та ін.) Частка залежних територій за площею і населенням становить менше 2%.

ПКМ змінювалася з ходом історії від виникнення перших держав до свого сучасного вигляду. Це час умовно розбивають на 4 періоди:

античний (до V ст.)

середньовічний (V-XV ст.)

колоніальний (XV-початок ХХ ст.)

новітній (ХХ - початок ХХІ ст.)

Для того, щоб уявити процес формування ПКМ в новітній період, представлено три карти:

"Світ у 1914 р."

"Світ у 1961 р."

"Політична карта світу"

Карта "Світ у 1914 р." демонструє політичну картину напередодні Першої світової війни: у той час існувало тільки 55 суверенних держав і величезні колоніальні імперії Франції, Великобританії, Португалії; Австро-Угорська, Османська, Німецька і Російська імперії.

На карті "Світ у 1961 р." Враховані політичні зміни, що відбулися після двох Світових воєн і падіння колоніальних імперій. У середині ХХ ст. на місці колишніх колоній виникло понад сто незалежних держав в Азії, Африці, Латинській Америці і в Океанії.

Порівнюючи ці карти, можна поспостерігати безперервність процесів, що супроводжують історію людства. З часом з'являлися і зникали великі цивілізації, виникали і руйнувалися могутні імперії, а коли-то другорядні колонії перетворювалися у впливові держави.

Найбільшим державою за чисельністю населення є Китай (понад 1350 млн чоловік), світовим лідером з приросту населення є Індія: населення країни щороку збільшується приблизно на 15-18 млн. Монголія - найбільша за площею держава, що не має виходу до моря. Крім таких велетнів, як Росія, Китай, Індія, США на планеті є держави, які за площею та кількістю населення не відрізняються від звичайних міст (Андорра, Монако, Сан-Марино). А найменша держава, Ватикан, має площу всього 0,44 км2.