🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

Політична напруженість (конспект)

Ця карта може бути використана при вивченні глобальних проблем людства, зокрема проблеми збереження миру на Землі.

Глобальними є проблеми, що зачіпають кожну країну, і вирішення яких можливе за умови об'єднання зусиль всіх народів. Більшість глобальних проблем зародилися в середині ХХ ст. внаслідок стрімкого збільшення населення світу і швидкого розвитку промисловості.

Глобальні проблеми діляться на політичні, економічні, демографічні, соціальні та екологічні. Найбільш актуальними для людства є політичні проблеми: гонка озброєнь, рішення регіональних релігійних і військово-політичних конфліктів у різних куточках планети і т.п. Останнім часом особливої гостроти набула проблема боротьби з тероризмом.

Проблема війни і миру стала глобальною з появою зброї масового ураження: хімічного, бактеріологічного і ядерного. Обмежити вплив можливої ядерної катастрофи на навколишнє середовище неможливо, що показала аварія на Чорнобильській АЕС. Тому застосування ядерної зброї навіть в локальному конфлікті може мати незворотні наслідки для людства. Шляхом вирішення проблеми війни може бути припинення гонки озброєнь, роззброєння та вирішення всіх міждержавних суперечок виключно політичними засобами. Ключова роль тут належить ООН.

Офіційно в світі налічується п'ять країн, що володіють ядерною зброєю: США, Росія, Китай, Франція, Великобританія. Ці країни виступають гарантами миру і безпеки на планеті. Тим не менше, існують держави (Індія, Пакистан, Ізраїль, КНДР), які всупереч міжнародним нормам вже мають ядерну зброю, або впритул наблизилися до його створення.

На планеті залишаються гарячі точки - райони конфліктів міжетнічної та прикордонного характеру. На карті відзначені райони сепаратистських рухів, характерних для багатонаціональних федеративних держав. Сепаратизм спрямований на відокремлення та вихід певної території з-під юрисдикції держави, частиною якого є ця територія, тобто на отримання суверенітету.

Після успішного проведення Міжнародного геофізичного року в 1959 році підписано Міжнародний договір про Антарктиду. Відповідно до цього документа Антарктида не повинна використовуватися для військових цілей, там заборонена будь-яка військова діяльність, у тому числі випробування атомної зброї і поховання радіоактивних відходів. Дванадцять держав-учасниць домовилися про необхідність міжнародного співробітництва в Антарктиді в мирних цілях і свободи проведення на континенті наукових досліджень. Держави і зони їх інтересів в Антарктиді показані на карті. Кожен рік Антарктиду відвідують близько 6 тис. туристів. На Антарктичному півострові функціонують туристична база й аеродром.