🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 31. Словаччина. (підручник)

§ 31. Словаччина.

Пригадайте

?

  1. З яким регіоном України має кордон Словацька Республіка?
  2. В межах якої природної зони та кліматичного пояса знаходиться територія країни?
  3. До якої мовної групи належить населення держави?


Візитна картка

Площа:49 тис. км2

Населення:5 463 000 (2010)

Столиця:Братислава

Офіційна назва:Словацька Республіка

Державний устрій:республіка

Законодавчій орган:Національна рада

Глава держави:президент

Адміністративний устрій:унітарна країна (8 областей)

Поширені релігії:християнство (католики)

Член ООН НАТО (2004), ЄС (2004)

Державне свято:день створення словацької республіки (1 січня), річниця словацького національного повстання (29 серпня), День конституції (1 вересня)

Словаччина

ЕГП та природно-ресурсний потенціал. Словаччина – типова внутрішньоконтинентальна країна Центральної Європи, яка немає виходу в море. Сухопутні кордони вона має з Україною, Польщею, Чехією, Австрією та Угорщиною. Країна переважно гірська, велика частина території якої знаходиться в межах Західних Карпат (Герлаховські-Штіт у масиві Високих Татр висотою 2655 м). На південному заході та сході країни Піддунайська та Потіська низовини, що мають придатні для обробки родючі землі.

Клімат – помірно континентальний. Зима – помірно холодна й суха: від -1 – 30С на рівнинах до -120С у горах; літо тепле й вологе: від +19 – 210 до +80С. Опадів – 500-700 мм на рік, в горах до 1000 мм, сніг тут лежить протягом 120 днів, що сприяє розвиткові гірського туризму.

По південно-західній частині Словаччини протікає Дунай. Третина території Словаччини – це гірські райони, покриті широколистяними та змішаними (на південних схилах) і хвойними (на північних схилах) лісами. Надра країни багаті на буре вугілля й лігніт, є нафта й природний газ, поклади залізняку, міді, марганцевої руди, магнезиту, мінеральні джерела.

Населення. Національний склад населення країни відносно однорідний. Більшість населення складають словаки – 84 %; угорців – 11 %, є також чехи, цигани, українці, поляки, євреї та інші народи. Державною мовою є словацька мова, яка належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Окрім того як розмовна використовується чеська, угорська, українська й польська мови. Більшість населення сповідує християнську релігію: католики, лютерани, кальвіністи, православні.

Чисельність населення в країні збільшується дуже повільно через низький природний приріст, найбільш заселеними є рівнинні райони країни, середня щільність населення складає 110 чол. на км2. Близько 60 % населення мешкає в містах, найбільшими з них є Братислава, Кошице, Нітра, Прешов.

Братислава, столиця держави і порт на Дунаї, значний культурний і науковий центр. Археологічні розкопки показують сліди проживання тут кельтів ще у ІІ – І ст. до н.е. У I ст. н.е. на цьому місці було засноване римське поселення.

В місті працюють міжнародний аеропорт, підприємства машинобудування, хімічної, нафтохімічної, текстильної, швейної, поліграфічної, харчової галузей промисловості.

Кошице, друге за величиною місто в Словаччині на березі річки Горнад.

Перша письмова згадка про місто зустрічається 1230 р. Це перше місто Європи, що отримало власний герб. У 1657 р. тут було засновано університет. Ззбереглися унікальні пам’ятники архітектури: один з красивіших готичних соборів світу – Св. Альжбети (1378 і 1508), музей Східної Словаччини – велична будівля у стилі неоренесанс (1899).

Кошице – великий промисловий і транспортний центр країни, тут розвинена металургія, важке машинобудування, харчова, деревообробна промисловість, працює аеропорт.

Кошице – центр проведення різноманітних культурних, соціальних і спортивних заходів: «Музична весна», фестивалі «Літо мистецтв» і духовної музики, конкурс водних лиж, фестиваль вина та інші.

Економіка. Словаччина зробила істотні економічні реформи за останні роки. Реформовано оподаткування, сферу охорони здоров’я, пенсійного та соціального забезпечення. Економічні реформи позитивно вплинули на рух іноземних інвестицій в країну, крім того фінансову допомогу надає країні МВФ.

Словаччина – індустріально-аграрна країна, ВВП на душу населення якої становить 16 110 $. 4 %, працюючого населення зайняті у сільському господарстві, 39 % - у промисловості і 57 % у сфері послуг. Основними багатствами країни є буре вугілля, лісові й рекреаційны ресурси. До складу ВВП країни сільське господарство дає 2,6 %, промисловість – 33,4 %, сфера послуг – 64 %.

Промисловість. Традиційними галузями промисловості країни є деревообробна, текстильна й харчова (м’ясна, молочна, виноробна, пивоварна). Гарний рівень розвитку мають також чорна й кольорова металургія, машинобудування, нафтопереробка, нафтохімія, хімія, лісова промисловість...

Найбільшими промисловими підприємствами є хімічний комбінат «Шала», «Словнафта», хімічні заводи у Братиславі, заводи важкого машинобудування у Мартині та Дубниці-над-Вагом, алюмінієвий комбінат у Ж’ярі-над-Гроном. Крім того, значними промисловими центрами країни є Кошице, Жар, Гуменне та інші. На річці Ваг побудовано каскад гідроелектростанцій.

Сільське господарство. У сільському господарстві переважає землеробство. Культивовані землі складають майже 30 % загальної площі країни. Вирощують зернові, цукрові буряки, картоплю, льон, тютюн. Розвинено овочівництво, садівництво, виноградарство.

Тваринництво має в основному м’ясо-молочне спрямування, розводять також свійську птицю. В горах пасуть овець і кіз.

Транспорт. В країні отримали розвиток майже всі види транспорту, крім морського. Залізничний, автомобільний та трубопровідний транспорт мають, крім загальнодержавного, ще й транзитне значення. Розвинене судноплавство по Дунаю. Основні порти: Братислава й Комарно. В столиці працює міжнародний аеропорт.

Зовнішньоекономічні зв’язки. Словаччина експортує транспортні засоби, машини й електроапаратуру, неблагородні метали, продукцію хімічної промисловості, мінерали, пластмаси, продукцію деревообробки та сільського господарства. Основними споживачами словацького експорту є Німеччина, Чехія, Франція, Італія, Польща, Угорщина, Австрія, Велика Британія.

Імпортують машини й транспортне устаткування, проміжні промислові товари, паливо, хімікалії, промислові товари широкого вжитку з Німеччини, Чесхії, Росії, Угорщини, Австрії, Польщі, Південної Кореї.

Рекреаційні ресурси країни є підґрунтям для розвитку туристичної галузі. Далеко за межами Словаччини відомий гірський курорт у Високих Татрах: Штребсько-Плесо, приваблюють туристів словацькі печери, середньовічні замки Зволен, Орава, Стречно, Тренчин.

Словник термінів і понять

МВФ(Міжнародний валютний фонд), спеціалізована установа ООН, заснована у 1944 р. для упорядкування валютно-фінансових стосунків між країнами, підтримці валютних курсів і наданню кредитної допомоги для вирівнювання платіжних балансів країн.. Штаб-квартира організації розташована у Вашингтоні. Члени – 183 держави (2001). Капітал МВФ складається із внесків країн-членів. З 1980-х рр. кредити головним чином поступають країнам-членам фонду. МВФ організовує регулярні зустрічі з метою обговорення проблем світової економіки, готує фінансові програми стабілізації для кризисних і перехідних економік.