🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 4. Форми державного правління та політико-адміністративного устрою. (підручник)

§4. Форми державного правління та устрою

1.    Пригадайте з курсу правознавства, які існують форми державного

правління.

2.    Який адміністративно%територіальний устрій має Україна?

 

ФОРМИ ПРАВЛІННЯ. Країни світу розрізняють за формою правління. Основними формами правління є монархія та республіка

Монархія – така форма правління, коли главою держави є монарх (король, князь, султан, шах, емір, шейх), і влада успадковується його наступником. У світі налічують близько 30 монархій. Найбільше їх в Азії та Європі. Розрізняють монархії: абсолютні, в яких законодавча влада належить монарху (Бруней, Катар, Оман, Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) та ін.); конституційні, в яких верховна влада монарха обмежена конституцією, правом чи традиціями (Велика Британія, Данія, Швеція, Марокко, Йорданія, Кувейт); теократичні, в яких глава церкви водночас є главою держави (Ватикан).

 

Урядові будівлі в центрі Куала–Лумпура. Малайзія

 

Конституційні монархії

Серед конституційних монархій світу розрізняють парламентські, де монарх не має реальної влади і виконує лише представницькі функції (Велика Британія, Данія, Швеція) і дуалістичні, в яких влада монарха обмежена конституцією, але у відведених йому законом рамках він має повну свободу на прийняття рішень (Марокко, Йорданія, Кувейт).

 

Республіка – форма правління, при якій всі вищі органи державної влади обираються чи формуються загальнонаціональними установами – парламентами. Республіканська форма правління – найбільш поширена в світі. Найбільше республік в Африці – 50 (мал. 11). Розрізняють такі республіки: президентські, що характеризуються значною роллю президента, який зосереджує в своїх руках повноваження глави держави і глави уряду (США, Бразилія, Аргентина, Казахстан, Узбекистан, Південна Африка); парламентські, в яких більше владних повноважень має парламент, якому підзвітний уряд (ФРН, Італія, Греція, Туреччина, Ізраїль, Індія та ін.);

Будівля парламенту. Белфаст, Північна Ірландія

змішані, що характеризуються розподілом владних повноважень між президентом і парламентом: президент має право розпускати парламент,а парламент у свою чергу має право винести вотум недовіри уряду, сформованому президентом (Франція, Португалія, Україна, Росія, Вірменія, Єгипет та ін.); соціалістичні, які мають особливі представницькі органи, що поєднують законодавчу і виконавчу владу (Китай, Куба, Північна Корея).

Карта. Державний устрій

Робота з картою

1.    Назвіть регіони світу, де поширені президентські республіки.

2.    Де в світі розташовані соціалістичні республіки?

3.    В якому регіоні світу збереглися абсолютні монархії?

4.    Яка форма правління зазначена на карті в Україні?

5.    Назвіть форми правління, що сформувалися в країнах Європи.

 

ФОРМИ ДЕРЖАВНОГО УСТРОЮ. За політико-територіальним устроєм розрізняють унітарні, федеративні та конфедеративні держави.

Унітарна держава – це форма устрою, при якій територія країни єдина за своїм складом, тобто немає самостійних автономних утворень. Наприклад, Італія, Франція, Польща, Японія. Унітарними є переважна більшість країн світу. Відповідно до конституції унітарною державою є й Україна.

Федеративна держава – форма державного устрою, при якій територія країни має в своєму складі самостійні утворення – федеральні одиниці (республіки, штати, землі, провінції тощо), які утворюють єдину державу за певної внутрішньої самостійності на основі єдиного конституційного союзу. Федеральний поділ може відбуватись на основі національно-етнічного (Росія, Бельгія, Нігерія) або історико-географічного (США, Канада, Мексика, Бразилія, ФРН, Південна Африка) принципу.

Зірково-смугастий прапор США – символ федеративного устрою країни: 50 зірок символізують штати держави

 

Конфедерація – постійний союз держав, створений для досягнення певної політичної чи воєнної мети. Кожна держава в складі конфедерації зберігає незалежність і має органи державної влади. На сучасному етапі формування політичної карти світу конфедерацією є Союзна держава – конфедеративний союз Білорусії і Росії, утворений у 2000 р.

 

Конфедерації і федерації

З плином часу конфедерації стають федераціями або розпадаються. Швейцарія, незважаючи на свою офіційну назву – Швейцарська Конфедерація, є класичною

федерацією. Останніми конфедераціями були Сербія і Чорногорія (2003–2006 рр.). «М’якою» конфедерацією називають Європейський Союз, хоча законодавчо це не закріплено.