🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 38. Клімат (підручник)

§ 38. Клімат

 

1. Пригадайте, як вливає велика протяжність материка на формування його кліматичних умов.

2. Які течії проходять поблизу берегів Північної Америки?

 

КЛІМАТОТВІРНІ ЧИННИКИ. Значна протяжність Північної Америки з півночі на південь породжує суттєві відмінності в кількості сонячної енергії, яку дістає земна поверхня. Найменшу її кількість отримує північна частина материка, тому температури повітря там протягом більшої частини року від’ємні. Найбільша кількість сонячної енергії надходить у південні райони Північної Америки, тому там тепло і влітку, і взимку.

Великий влив на формування клімату здійснює циркуляція повітряних мас. Над материком панують холодні і сухі арктичні повітряні маси, помірні (континентальні і морські) і тропічні. У їх переміщенні велику роль відіграють північно-східні полярні вітри, західні вітри помірних широт і північно-східні пасати. Проте вплив західного переносу повітряних мас з Тихого океану обмежується лише узбережжям і західними схилами Кордильєр. Натомість холодні арктичні маси безперешкодно можуть проникати далеко на південь, а теплі тропічні з півдня – далеко на північ.

Зустріч різних повітряних мас, що мають великі температурні відмінності, породжує смерчі (торнадо). Торнадо – це потужний атмосферний вихор, що виникає між грозовою хмарою і землею. Він має вигляд темного стовпа повітря, що крутиться, з воронкоподібним розширенням зверху і знизу. Повітря в торнадо обертається зі швидкістю 100 м/с і піднімається по спіралі вгору, втягуючи пил, воду, а іноді й досить крупні предмети.

На півдні формуються тропічні циклони (урагани) – дуже потужні атмосферні вихори, що зароджується в тропічних широтах над теплими ділянками океану. У центрі циклону знаходиться область зниженого атмосферного тиску. Повітря стрімко обертається довкруж його центра і піднімається вгору. Внаслідок цього утворюються потужні купчасто-дощові хмари, де вирують зливи і грози.  Швидкість вітру в циклоні сягає 200 км/год. У самому ж центрі тропічного циклона виникає „око бурі” – область прояснення діаметром 20–30 км, де вітру майже немає. Ураган швидко переміщуються на суходіл (із швидкістю 400 км за добу). Він приносить такі зливи, що нагадують водоспад. Тільки за одну добу може випасти стільки опадів, скільки в помірних широтах за цілий рік. Ураганний вітер здіймає велетенські океанічні хвилі заввишки з 5-поверховий будинок. Вони обрушуються на узбережжя, викликаючи повені, страшні руйнування, загибель людей.

Підстильна поверхня – рельєф і океанічні течії – впливають на розподіл тепла і вологи на материку. Через рівнинний рельєф на більшій частині материк відкритий впливові Північного Льодовитого океану і Атлантики. Натомість високі Кордильєри на заході утруднюють проникнення вологих повітряних мас з Тихого океану. На клімат узбереж впливають течії: теплі (Гольфстрім, Аляскинська) здійснюють отеплюючий уплив, холодні (Каліфорнійська, Лабрадорська) – охолоджуючий.

 

Мал. Кліматична карта Північної Америки

Цікава географія

Лиховісна «Катрина»

З ХХ ст. щоб зручніше було обмінюватися інформацією про урагани, найсильнішим тропічним циклонам метеорологи дають імена: циклонам північної півкулі – жіночі, а південної півкулі – чоловічі. “Урожайним” на тропічні циклони був 2005 р. Одним із найжорстокіших ураганів того року, що обрушився на узбережжя Мексиканської затоки, була “Катрина”. Люди з узбережжя були евакуйовані у безпечні місця. Та, незважаючи на застережливі заходи, руйнування і жертви серед населення були дуже великі.

 

Мал. Природний міст. Національний парк в Канаді

 

СЕЗОНИ РОКУ. Взимку материк сильно вихолоджується. За північнім полярним колом панує полярна ніч. Середня температура січня у північних районах становить –30…–40 0С. Холодне повітря проникає далеко на південь. Проте в південних районах материка температура в січні складає +16… +24 0С. Іноді холодні арктичні повітряні маси можуть просуватися аж до узбережжя Мексиканської затоки, тоді на півдні бувають морози, які супроводжуються снігопадами. Нерідко таке короткочасне зниження температури призводить до втрати врожаю апельсинів і персиків або й вимерзання самих дерев. Буває й навпаки – тепле повітря з півдня поширюється далеко на північ, приносячи відлигу.

Влітку північні райони материка прогріваються мало, і середня температура липня складає лише +4 0С, а в Гренландії зберігаються від’ємні температури. В середній смузі температура дорівнює +20 0С, а на півдні +24 0С. Найвищі температури спостерігаються в південно-західній частині Північної Америки. Рекордно висока для Північної Америки температура повітря + 56,7 0С зареєстрована в Долині смерті.

Найбільша кількість опадів випадає на північно-західних схилах Кордильєр завдяки впливу теплої Аляскинської течії (до 3 000 мм за рік). Рясні дощі випадають й на півдні та північному сході (до 2 000 мм за рік). Мало опадів випадає на південному заході, півночі материка і в міжгірних улоговинах.

КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ. Північна Америка лежить в шести кліматичних поясах, у межах яких сформувалися кілька кліматичних областей.

У арктичному поясі цілорічно панують сухі та холодні арктичні повітряні маси і північно-східні полярні вітри. Зима довга і дуже холодна, середні температури повітря сягають –40 0С. Влітку зберігається холодна погода з температурами до +5 0С, в серпні вже випадає сніг. Кількість опадів невелика – до 250 мм за рік, тому там не буває великих снігових заметів. Сильні пориви вітру спричиняють метелицю. Арктичний клімат дуже суворий саме внаслідок поєднання низьких температур із сильними вітрами.

У субарктичному поясі повітряні маси змінюються за сезонами: взимку панують арктичні, влітку – помірні. Тому зима так само холодна і тривала з температурами до – 30 0С. Літо прохолодне(до +10 0С), але більш тривале, ніж в арктичному поясі. Кількість опадів збільшується до 350 мм за рік.

У помірному поясі цілорічно панують помірні повітряні маси і західні вітри. Зима холодна,  літо помірно тепле. Внаслідок значної протяжності поясу із заходу на схід в його межах існують кліматичні відмінності, тому виділяють три кліматичні області. На заході сформувалася область морського клімату з м’якою зимою і прохолодним літом та найбільшою кількістю опадів (понад 2 000 мм). На сході сформувалася область мусонного клімату з прохолодним літом. Внутрішні райони – це область континентального клімату з холодною зимою до – 25 0С і теплим літом  до +20 0С та найменшою у поясі кількістю опадів.

У субтропічному поясі взимку панують помірні повітряні маси, влітку – тропічні. Внаслідок значної протяжності поясу із заходу на схід в ньому, як і в помірному, спостерігаються значні кліматичні відмінності. В середземноморській області зима волога і порівняно тепла, літо тепле і сухе. У континентальній області і взимку, і влітку панує сухе повітря, зимові температури перевищують 0 0С, літні становлять +25 0С. В області мусонного клімату влітку мусон, що дме з Атлантичного океану, приносить рясні дощі, взимку мусон, що дме з материка в бік океану, приносить на узбережжя сухе і холодне повітря з внутрішніх районів.

У тропічному поясі клімат тихоокеанського і атлантичного узбереж також відрізняється. На заході сформувалася область пустельного клімату. Там спекотно і сухо, не зважаючи на панування морського повітря. Це пояснюється впливом холодної Каліфорнійської течії, яка охолоджує повітря і перешкоджає утворенню дощових хмар. На сході виникла область вологого клімату – спекотний і вологий внаслідок дії пасатів, які несуть дощі і влітку,

У субекваторіальному поясі клімат постійно спекотний і вологий. Влітку туди надходять екваторіальні повітряні маси з півдня і приносять велику кількість вологи з Тихого океану. Взимку теплі і вологі повітряні маси приходять разом з північно-східними пасатами з Карибського моря. 

 

Мал. Кліматичні пояси та області Північної Америки

 

Працюємо з картою

1.     В яких кліматичних поясах розташована Північна Америка?

2.     Який з кліматичних поясів займає найбільшу площу?

3.     Які кліматичні пояси поділяються на кліматичні області?

4.     Які кліматичні області розрізняють в помірному поясі? Чим різняться кліматичні умови цих областей?

5.     Як розподіляються опади територією материка. Де й чому їх випадає найбільше?

Запитання і завдання

1. Які райони Північної Америки отримують найбільшу кількість сонячної енергії, а які – найменшу? Чому?

2. Які повітряні маси формують клімат Північної Америки і які вітри їх переміщують?

3. Який вплив на циркуляцію повітряних мас здійснюють великі форми рельєфу?

4. В яких районах Північної Америки існує загроза появи тропічних циклонів?

5. Поясніть причини формування кліматичних областей в межах одного кліматичного поясу?