🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 39. Води суходолу (підручник)

§ 39. Внутрішні води

 

1. Пригадайте, що називають річковою системою.

2. До басейнів яких океанів належать річки Північної Америки?

 

РІЧКИ. Північна Америка має багато великих повноводних річок. Найдовшими і найбільш повноводними серед них є річки, що належать до басейну Атлантичного океану. Вони мають широкі долини, рівнинний характер течії і змішане (дощове і снігове) живлення.

Найбільша річка Північної Америки – Міссісіпі. Її довжина разом з притокою Міссурі становить 5 971 км. Це одна з найдовших річок на Землі. Вона бере початок на північному заході Центральних рівнин. При впадінні в Мексиканську затоку вона утворює одну з найбільших на земній кулі дельт, яка щорічно висувається в затоку приблизно на 100 м. Коли в горах тануть сніги або коли йдуть зливи, Міссісіпі виходить з берегів і затоплює поля й поселення. Для захисту від повеней на річці збудовані дамби і відвідні канали. Разом зі своїми великими притоками Міссісіпі утворює величезну річкову систему.

Праві притоки Міссісіпі, що течуть засушливою територією, приносять в неї мало води. Найбільша з них – Міссурі.  За довжиною вона перевершує Міссісіпі, проте, несе значно менше води. Головну роль в її живленні відіграють дощі, певне значення мають і сніги, що випадають в горах. Тому навесні і влітку внаслідок злив і танення снігу бувають сильні повені. У інші періоди Міссурі сильно міліє і доносить мало води до Міссісіпі. Протікаючи з півночі на південь річка розмиває глинисті породи, тому її води стають бруднувато-жовтими. За це американці жартівливо називають її „товстою бруднулею”.

Натомість ліві притоки Міссісіпі повноводні протягом року. Найбільша ліва притока – Огайо починається в Аппалачах і перетинає зі сходу на захід Центральні рівнини. Вона збільшує кількість води в Міссісіпі майже у 1,5 рази. Найбільш повноводною річка буває під час літніх мусонних дощів.

Маккензі – найбільша річка басейну Північного Льодовитого океану. У верхній течії вона порожиста і має гірський характер, а в нижній – рівнинний. Річка має здебільшого снігове живлення. У холодний період року вона скута кригою. Впадаючи в море, вона утворює велику дельту.

Річки басейну Тихого океану бурхливі та короткі. Вони починаються на східних схилах Кордильєр, течуть внутрішніми плоскогір’ями, утворюючи глибокі каньйони, і, знову прорізаючи гірські хребти,  впадають в океан. Повноводна Колумбія має льодовикове живлення і гірський швидкоплинний характер течії. Річка Колорадо, прорізаючи однойменне плато, утворює один з найглибших у світі каньйон.

Річки Північної Америки використовуються для судноплавства. Їх води необхідні численним промисловим підприємствам і для зрошення земель. Гірські річки мають великі гідроенергетичні ресурси, для виробництва гідроенергії на них збудовані греблі та гідроелектростанції, створені водосховища.

 

Мал. Великий Каньйон – результат руйнівної роботи річки Колорадо

Цікава географія

Назви великим річкам Північної Америки дали індіанські племена, які жили на їх берегах. Так, Міссісіпі у перекладі означає велика річка, Міссурі велика мутна річка, Огайопрекрасна. А річка Маккензі названа на честь шотландського мандрівника-дослідника Александра Маккензі, який у 1789 р. першим з європейців проплив по ній на каное. Річка Колорадо була відкрита іспанськими конкістадорами і названа ними Ріо-Колорадо – червона річка.  Коли в горах тануть сніги, річкова вода сповнена частинками розмитих червонуватих порід, які й надають їй такого відтінку.

 

ОЗЕРА. В Північній Америці багато великих озер. Їх улоговини різноманітні за походженням. На півночі материка озера виникли у великих розломах земної кори, поглиблених давнім льодовиком.

Найбільшими з них є Великі озера. Вони виправдовують свою назву, оскільки належать до найбільших прісноводних озер світу. Великі озера це система з п’яти озер, з’єднаних короткими, але широкими річками-протоками. Озеро Верхнє – найбільше прісноводне озеро земної кулі. Воно найглибше (397 м) серед Великих озер. Коротка річка (завдовжки 121 км) з’єднує його з озером Гурон – третім за площею прісноводним озером світу. Воно, в свою чергу, має зв’язок з двома озерами: Мічиган та Ері. Озеро Мічиган з’єднане не тільки з іншими озерами, а й судноплавними каналами з річковою системою Міссісіпі. Озеро Ері через річку Ніагару має зв’язок з Онтаріо – найменшим серед Великих озер. Ніагара, зриваючись з уступу завширшки 1 200 м і падаючи з 50-метрової висоти, утворює всесвітньовідомий Ніагарський водоспад (мал.). Великі озера живляться водами річок, що впадають в них, а по річці Святого Лаврентія мають стік в океан. Озера мають велике транспортне значення, на протоках між ними збудовані великі електростанції.

 

Мал. Ніагарський водоспад

 

Найбільшим озером тектонічного походження в Північній Америці є Нікарагуа, розташоване на півдні материка. Воно утворилося на місці затоки, яка повністю відділилася від океану в результаті підняття земної кори. У Кордильєрах поширені озера льодовикового та вулканічного походження. Є й мілководні залишкові озера – залишки великих водойм, які існували в минулому при більш вологому кліматі. Таким є Велике Солоне озеро – безстічне й неглибоке, здатне змінювати свою площу і солоність залежно від того, скільки випадає атмосферних опадів.

Цікава географія

Назви Великим озерам дали індіанські племена ірокезів, які жили на їх берегах. Так, Мічиган у перекладі означає велике озеро, а Онтаріопрекрасне озеро. Ері – назва ірокезького племені. Велике Солоне озеро не випадково має таку назву. Солоність води в ньому в 9 разів вища за морську. Її можна порівняти з солоністю води в трилітровій банці, в яку висипали кілограмову пачку солі.

 

Цікава географія

Озеро з вулканами і акулами

Озеро Нікарагуа цікаве тим, що в ньому живуть морські риби: акули, меч-риба і риба-пила. Воно утворилося на місці морської затоки, а потім поступово опріснилося водами річок. Риби ж призвичаїлися до нових умов. Крім того, в озері є понад 300 островів із згаслими і діючими вулканами.

 

 

Запитання і завдання

1. Опишіть річкову систему Міссісіпі.

2. Чому річки басейну Тихого океану короткі й мають бурхливу течію?

3. Яке походження мають озерні улоговини великих озер Північної Америки?

4. Доведіть, що Великі озера є єдиною системою водойм.

5. Користуючись картою, визначте, де проходить вододіл між басейнами річок Північного Льодовитого, Атлантичного і Тихого океанів. Порівняйте режим і характер течії річок різних басейнів.

 

Практична робота

Складіть характеристику однієї з річок материка, використовуючи план:

1. В якій частині материка протікає.

2. Де бере початок і куди впадає.

3. В якому напрямку тече.

4. Як характер течії залежить від рельєфу.

5. Джерела живлення.

6. Режим річки і його залежність від клімату.