🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 41. Населення. (підручник)

§ 41. Населення і політична карта

 

1.     Пригадайте, з якого часу почалася колонізація Північної Америки?

2.     Кого називають метисами і мулатами?

 

ОСОБЛИВОСТІ ЗАСЕЛЕННЯ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. Перші люди прийшли в Північну Америку, як вважають вчені, з Азії по сухопутному мосту, що тисячі років тому існував на місці Берингової протоки.  Тому корінні народи – індіанці та ескімосиналежать до монголоїдної раси. Доказом того, що прабатьківщиною індіанців була Азія є численні зовнішні ознаки: темна шкіра з червонуватим відтінком, жорстке пряме волосся на голові, темний колір очей, широке обличчя. Численні індіанські племена розмовляли сотнями різних мов. Вони займалися різною господарською діяльністю: ескімоси на півночі – полюванням на морського звіра, риболовлею, розведенням оленів, заготівлею пушини; індіанці у лісах – полюванням і риболовлею, а на півдні – землеробством, скотарством, ремеслами (ткацтвом, плетінням, керамікою). Основна частина індіанських племен була зосереджена в Мексиці (ацтеки, майя), де утворилися великі держави з порівняно розвинутими господарством і культурою.

З ХV ст., після відкриття Америки Х. Колумбом, на материк почали прибувати переселенці. Відтоді почалася колонізація материка іспанцями, англійцями, французами – представниками європеоїдної раси. Їх облаштування на нових землях супроводжувалося, як і на інших материках, знищенням і витісненням на малопридатні для життя землі корінного населення. Представники негроїдної расиафриканці – як і в Південній Америці, були завезені у ХVІ–ХVІІІ ст. у якості рабів для роботи на плантаціях.

Цікава географія

Доколумбова Америка

У доколумбові часи Північну Америку у центрі і на півночі населяли такі великі групи індіанських племен, як атапаски (апачі, навахо), ірокези; на півдні – майя і ацтеки. Алеути – малочисельний народ (всього близько 3 тис. осіб) – корінні мешканці Алеутських островів і Аляски. Ескімос у перекладі з однієї з індіанських мов означає той, що їсть сире м'ясо. Самі ескімоси вважають цю назву образливою і називають себе інуїти, що перекладається просто – люди.

 

Цікава географія

Література про індіанців

Життя індіанців Північної Америки змалювали знамениті письменники Фенімор Купер у творах „Останній з могікан”, „Звіробій”, „Слідопит” та Майн Рид – „Оцеола, вождь семинолів”, „Квартеронка”, „Білий вождь”. Ці твори, перекладені багатьма мовами і відомі в усьому світі.

 

СУЧАСНЕ НАСЕЛЕННЯ. Нині в Північній Америці проживають 460 млн осіб. З різних народів і рас склалися нові нації зі своїми традиціями – американці США, англо-канадці та ін. Серед них переважають нащадки переселенців з Європи: в США – вихідців переважно з Великої Британії, Канаді – з Великої Британії і Франції, на півдні материка – з Іспанії. Тому державними мовами в країнах континенту є англійська, французька, іспанська. Протягом останнього століття у пошуках нових земель і кращої долі в Північній Америці оселилося багато українців. І до цього часу на материк щорічно приїжджають близько півмільйона осіб з усіх куточків світу.

Корінні ж жителі складають лише близько 1 % населення материка. Більша частина індіанців живе в Мексиці і країнах Центральної Америки, а ескімоси – на узбережжі Північного Льодовитого океану і півдні Гренландії. Корінне населення розмовляє багатьма мовами. Крім них в Північній Америці проживають мільйони нащадків різних народів Африки – афроамериканці. Внаслідок змішаних шлюбів з'явилися метиси і мулати. Отже, населення Північної Америки формувалося з представників усіх трьох основних рас людства.

 

Мал. Північноамериканський індіанець в традиційному костюмі

Розміщується населення на материку вкрай нерівномірно. На це вплинули історія заселення материка і його природні умови. Найвища густота населення на півдні материка і сході, де осідали перші переселенці з Європи. Найменша густота – в Гренландії, північних і західних пустельних районах, мало придатних для життя. Північну Америку називають „материком міст”, оскільки в них проживає ¾ її населення. Там знаходяться найбільші міста світу – Мехіко, Нью-Йорк, Вашингтон, Чикаго, Монреаль та ін.

 

Мал. Народи Північної Америки

Цікава географія

Імперія ацтеків

Наприкінці ХV ст. держава ацтеків займала Центральну Мексику. Її столиця  – Мехіко-Теночтітлан – була тоді одним з найбільших світових міст.  Високогір’я сполучалися з центром імперії мережею шляхів. Чудові землероби, ацтеки вирощували кукурудзу ще понад 7 тис. років тому. Ми завдячуємо їм не лише цією культурою. Із Центральної Америки до нас прийшли какао, арахіс, помідори, перець, квасоля, бавовник, гарбузи, кавуни. Серед свійських тварин ацтеки тримали чудернацьких індиків.

Цікава географія

Цивілізація майя

Майя створили високорозвинуту державу на півострові Юкатан ще в І тис. до н. е. Вони славилися своїми досягненнями в астрономії – вміли передбачати сонячні й місячні затемнення, в математиці – створили складну систему рахунку і придумали число нуль, у будівництві – зводили величезні будівлі й міста.

 

ПОЛІТИЧНА КАРТА. У Північній Америці розташована найбільш високорозвинута країна світу – Сполучені Штати Америки. Високий рівень розвитку господарства має й Канада. Решта, здебільшого невеликих за площею, держав належить до групи країн, що розвиваються. Серед них більш високим розвитком вирізняється Мексика. Найбільший острів Північної Америки – Гренландія – належить європейській державі Данії. На островах Карибського моря розташовані десятки острівних держав, найбільшими серед яких є Куба і Гаїті. Там збереглися ще колонії США, Великої Британії, Нідерландів.

Країни Центральної Америки разом з усіма країнами Південної Америки утворюють регіон, який називають Латинською Америкою. Населення цього регіону говорить в основному іспанською і португальською – мовах, що мають латинське походження.

 

Мал. Політична карта Північної Америки

 

Запитання і завдання

1. Які народи є корінними жителями Північної Америки?

2. Народи яких рас складають прийшле населення материка?

3. Назвіть причини, від яких залежить розміщення населення на материку.

4. Які великі країни розташовані в Північній Америці?