🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 47. Внутрішні води (підручник)

§ 47. Внутрішні води

 

1.     Пригадайте, які існують види живлення річок.

2.     Які розрізняють льодовики?

 

Євразія багата на внутрішні води. Але через значні відмінності у кліматі і рельєфі окремих районів розміщені вони вкрай нерівномірно.

РІЧКИ. Жоден материк Землі не може зрівнятися з Євразією за кількістю великих річок. Свої води вони несуть до всіх чотирьох океанів планети.

Найбільшими річками басейну Атлантичного океану є Дунай, Рейн, Ельба, Дніпро. Рейн бере початок в Альпах і впадає у Північне море. У верхів’ях він має вузьку глибоку долину і швидку, бурхливу течію. А з виходом на рівнину набуває спокійного рівнинного характеру. Живиться здебільшого дощовими водами. Повноводний протягом усього року. Рейн – важливий водний шлях Західної Європи. Річка така забруднена, що отримала назву „стічна канава Європи”.

Дунай – друга за довжиною річка Європи після Волги. Він починається в горах Центральної Європи і впадає у Чорне море, утворюючи велику дельту. Річка має змішане льодовиково-сніжно-дощове живлення. Вона судноплавна на всій протяжності і має велике транспортне значення як міжнародний водний шлях. На жаль, Дунай, як і інші річки Європи, дуже забруднений. Наш Дніпро – типова рівнинна річка, яка тече Східноєвропейською рівниною і впадає в Чорне море. Він утворює широку дельту з численними рукавами і протоками. Його живлення змішане: снігове, дощове і підземними водами. Повінь настає навесні, коли тануть сніги, а влітку та взимку рівень води низький. 

Річки басейну Північного Льодовитого океану вкриваються кригою на тривалий час. Головними джерелами їх живлення є сніги і дощі. Навесні, коли сніги тануть, рівень води піднімається на 10–15 м і річки виходять з берегів. Причиною такого підйому є різний час скресання криги. Талі води, що прибувають руслом з півдня, зустрічають крижані затори у гирлі, яке розташоване значно північніше. Це й спричиняє надмірний підйом рівня води. Найдовшою річкою цього басейну є Лена (4 400 км), найбільшою за площею басейну – Об, а найповноводнішою – Єнісей. На Єнісеї збудовані потужні гідроелектростанції.

Найбільшими річками басейну Тихого океану є Амур, Хуанхе, Янцзи і Меконг. Живляться вони здебільшого мусонними дощами, тому найбільш повноводні влітку, а межень настає взимку. Іноді літні повені перетворюються на справжні катастрофи. Так, повені на Хуанхе бувають тричі на рік: навесні, коли тане сніг у горах; влітку під час мусонних дощів та восени під час тайфунів. Тому китайці протягом століть споруджували на ній захисні дамби. Але часто річка прориває їх і затоплює великі площі, знищуючи родючі землі, руйнуючи міста і села. Янцзи – найдовша і найповноводніша річка Євразії (6 300 км). У верхній і середній течії вона має гірський характер. У нижній течії морські припливи щодоби зумовлюють підняття рівня води в ній на 4,5 м. Меконг у нижній течії розпадається на багато рукавів і утворює велику заболочену дельту. Завдяки великій родючості ґрунтів вона зайнята рисовими полями.

Річки басейну Індійського океану живляться як за рахунок мусонних дощів, так і танення снігів та льодовиків у горах. Священна річка індуїстів – Ганг, що починається двома витоками в Гімалаях, тече Індо-Гангською низовиною і має рівнинний характер течії. Разом із своєю найбільшою притокою Брахмапутрою при впадінні в Бенгальську затоку він утворює найбільшу у світі дельту. Річка Інд починається в Тибеті. У верхній течії вона перетинає хребти Гімалаїв і тече в ущелинах, утворюючи пороги та водоспади. В середній і нижній течії Інд є рівнинною річкою, яка має велике значення для зрошення і судноплавства. Рівнинні річки Євфрат і Тигр за 195 км від гирла зливаються, утворюючи річку Шатт-ель-Араб (“річка арабів”). Тигр і Євфрат виносять величезну кількість зруйнованих порід, тому їх дельта висувається в затоку на 4 км кожні 100 років. Як свідчать історики, у I ст. обидві річки самостійно впадали в Перську затоку.

В Євразії утворився великий басейн внутрішнього стоку. До нього належить найдовша річка Європи – Волга (3 531 км). Вона починається, як і Дніпро, на Валдайській височині і впадає в Каспійське море. Взимку річка вкривається стійкою кригою. Живиться переважно талими сніговими водами, тому має весняну повінь. Волга судноплавна, на ній збудовано багато водосховищ і електростанцій.

 

Мал. Міст через Темзу

 

Цікава географія

Міжнародна річка

Дунай тече територією дев’яти країн Європи, чотири з них на його берегах побудували свої столиці – Відень, Будапешт, Братислава, Белград.

 

Цікава географія

Кольорові річки

В Азії існує кілька „кольорових” річок. Так, Амур у перекладі з монгольської означає чорна річка, Янцзи у перекладі з китайської – блакитна, Хуанхежовта. Хуанхе розмиває лесові суглинки, які надають воді жовтуватого кольору. Звідси походить назва не тільки річки, а й Жовтого моря, в яке вона впадає.

 

ОЗЕРА. Озера на материку розміщені нерівномірно. Багато озер утворилося на півночі Європи, де численні улоговини земної кори були поглиблені давнім льодовиком. Такі тектонічно-льодовикові озера мають складні обриси і значні глибини, вони стічні і мають прісну воду. Так утворилося найбільше озеро Європи – Ладозьке. У міжгірних долинах Центральної Європи льодовики, що спускалися з гір, утворили досить великі і глибокі льодовикові озера. Наприклад, Женевське озеро.

Більшість великих озер Азії, зосереджена не у вологих, а в посушливих областях. Це пояснюється тим, що сучасні озера успадкували свої улоговини від давніх, значно більших водойм, які існували колись при більш вологому кліматі. Такими залишковими озерами є Каспійське і Аральське, які за свої значні розміри називають морями. Каспійське море – найбільше безстічне солоне озеро на Землі. Під час штормів на ньому здіймаються хвилі заввишки 17 м. Глибина озера-моря також вражає – подекуди  понад 1 000 м. А солоність вод невелика – 12 ‰, що пояснюється впадінням в нього великих і повноводних річок.

Велике озеро Балхаш цікаве тим, що у західній частині має прісну воду, а у східній – солону. Пояснюється це тим, що західна частина озера опріснюється водами численних річок, які туди впадають.

Байкал – найглибше озеро земної кулі (1 620 м). Його улоговина має тектонічне походження: озеро займає глибокий грабен – вузьку западину земної кори з крутими схилами. Байкал унікальний не тільки глибиною. Він має найчистішу прісну воду на планеті, в якій розчинено дуже мало мінеральних речовин. Цікаво й те, що в озеро впадають сотні річок, а витікає лише одна – Ангара. Озеро Мертве море так само розташовується у тектонічній западині. Хоча його розміри невеликі, проте глибина значна. Улоговина озера, яка лежить на 395 м нижче рівня Світового океану, є найнижчим місцем земного суходолу. Мертве море найсолоніше озеро світу, солоність якого досягає 400 ‰.  Солоність води така велика, що якби вона висохла, на дні залишився б шар солі завтовшки 21 м. За це озеро дістало назву – “сільничка світу”. Велика солоність виключає можливість існування живих істот, тому воно й називається „мертве”.

 

Мал. Байкал – найглибше озеро світу

 

ПІДЗЕМНІ ВОДИ. Євразія багата на підземні води. На рівнинах вони залягають у потужних товщах осадових відкладів і мають гарні смакові якості. Підземні води широко використовуються в густонаселених районах, де річки й озера забруднені промисловими та побутовими стоками. У пустелях підземні води нерідко є єдиним джерелом водопостачання.

ЛЬОДОВИКИ І БАГАТОРІЧНА МЕРЗЛОТА. За площею гірських льодовиків Євразія посідає перше місце у світі. Вони вкривають високі вершини Альп, Кавказу, Тянь-Шаню, Гімалаїв. Довжина найбільших з них сягає кількох десятків кілометрів. Натомість покривні льодовики є лише на арктичних островах.

Багаторічна мерзлота поширена на півночі Євразії, в Сибіру. Товщі промерзлих порід сягають у глибину на кілька сот метрів. Причиною цього явища є холодні, малосніжні зими. Улітку верхній шар розтає лише на глибину 40–150 см. Внаслідок цього утворюються численні невеликі озера у неглибоких зниженнях поверхні. Шари багаторічної мерзлоти, яка є водотривкою, надлишкове зволоження та низовинний рельєф призводять значного поширення у Північній Азії боліт. Так, у тундрі і лісотундрі вони займають 2/3 площі. Багаторічна мерзлота утруднює будівництво, розвиток землеробства.

Запитання і завдання

1. Яке живлення мають річки басейну Атлантичного океану?

2. Який режим властивий річкам, що впадають у Тихий океан?

3. У чому полягають особливості річок басейну Північного Льодовитого океану?

4. Яке походження мають озера-моря?

5. Чому Байкал відзначається великими глибинами?

6. Які причини утворення багаторічної мерзлоти в Євразії?