🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 51. Країни Північної Європи (підручник)

§ 51. Країни Північної Європи

 

1. Пригадайте, які географічні відкриття зробили вікінги.

2. Назвіть відомих норвезьких мандрівників-дослідників.

 

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. Північна Європа займає північно-західну частину Євразії. Вона охоплює країни, розташовані на Скандинавському півострові (Норвегія, Швеція), прилеглу до них Фінляндію, а також Данію і острівну Ісландію. Колись на цих теренах жили вікінги, які наганяли страх на народи Європи. Припливаючи до узбереж, вони раптово нападали на поселення, залишаючи після себе згарища і вбитих, і швидко зникали у відкритому морі. Як відважні мореплавці вікінги прислужилися тим, що, як ви знаєте, відкрили Ісландію і Гренландію.

Особливістю географічного положення країн Північної Європи є приморське розташування. Моря здійснюють великий уплив як на клімат, так і на господарську діяльність населення. На узбережжях розташовані столиці держав і великі міста, там проживає більшість населення. 

ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ. Рельєф Північної Європи здебільшого гористий. Старі Скандинавські гори простяглися на Скандинавському півострові уздовж узбережжя Норвезького моря. Решту території займають погордовані рівнини, які лежать на Балтійському кристалічному щиті давньої платформи. У його межах на поверхню виходять магматичні і метаморфічні породи фундаменту – граніти, кварцити і гнейси. Тому повсюдно з-під тонкого шару ґрунту виступають численні скелі та валуни. Своєрідний рельєф має Ісландія – „країна вогню і льоду”. Острів є молодою ділянкою земної кори, де діють численні гейзери і вулкани. Особливо активний вулкан Гекла. Ісландію вважають найактивнішою вулканічною областю нашої планети.

У минулому внаслідок похолодання клімату Північну Європу вкривав льодовик. Рухаючись, величезні маси льоду відшліфували скелі, згладили земну поверхню, утворили льодовикові наноси – морени. На рівнини льодовик приніс величезні валуни. Наслідком давнього зледеніння є і фьорди – вузькі, звивисті, глибокі морські затоки з високими крутими берегами, якими порізані береги Скандинавського півострова. Вони утворилися внаслідок затоплення морем поглиблених льодовиком річкових долин і западин.

 

Мал. Фіорди – вузькі морські затоки

 

Клімат Північної Європи, незважаючи на її північне розташування в помірному і субарктичному поясах, не такий вже й суворий. Його пом’якшує тепла Північноатлантична течія. Зима там напрочуд доволі тепла, а літо, навпаки, прохолодне. Вологі вітри з Атлантичного океану обумовлюють хмарну, похмуру погоду з мрякою і туманами.

Через велику кількість опадів (понад 1 000 мм/рік) Північна Європа багата на внутрішні води. Річки хоча й завжди повноводні, проте дуже короткі. В їх руслах багато порогів і водоспадів, а течія дуже бурхлива. Такі річки неможливо використовувати для судноплавства. Натомість їх стрімкі течії є джерелом дешевої електроенергії, тому на річках будують ГЕС. Численними є малі й великі озера, які займають виорані льодовиком улоговини.

Північна Європа – це край лісів. Хоча частина її й зайнята тундрою, проте на великих площах поширена тайга – сосново-ялинові ліси з домішкою берези.

Природні особливості Північної Європи наклали свій відбиток і на культурні традиції населення. І нині популярні народні пісні, танці та казки, де героями виступають тролі – надприродні істоти у вигляді маленьких чоловічків. Часто на різних святах можна побачити народні костюми ручної роботи.

 

Мал. Фізична карта Євразії

 

НОРВЕГІЯ. Назва Норвегія перекладається як північний шлях. Так попервах називали прибережний морський шлях, яким нормани виходили в північні моря. Пізніше Норвегією стали називати узбережжя, а потім і державу, що там виникла.

Норвегія – королівство, яким править король. Це морська країна, яка стала батьківщиною відомих мореплавців і дослідників: Фритьофа Нансена, Руала Амундсена, Тура Хейєрдала. Крім норвежців, на півночі країни живе нечисленний народ саамі. Жителі узбереж займаються промислом морського звіра і риби (тріски, оселедця, сьомги), а жителі тундри розводять північних оленів.

Оскільки заняття норвежців передусім пов’язані з морем, то важливими галузями господарства є риболовство і рибопереробка. Цікаво, що їсти рибу в цій країні призвичаїлися не тільки люди, а й коні та корови. Сучасні риболовні морські судна оснащені комп’ютерами, які допомагають шукати косяки риби. Крім того, море дає країні корисні копалини. На шельфі Північного моря видобувають нафту і газ, на о. Шпіцберген – кам’яне вугілля. В горах залягають різні руди, які є сировиною для чорної і кольорової металургії. Серед галузей машинобудування особливо розвинуте виробництво морських суден і нафтовидобувних платформ. Таке багатство як ліс дозволяє виробляти високоякісний папір і пиломатеріали. 

Природні умови країни, частина якої лежить за полярним колом, мало придатні для землеробства. Тому головна галузь сільського господарства – тваринництво. Розводять велику рогату худобу, овець, свиней, хутрових звірів та оленів. Норвегія володіє одним з найбільших у світі морським флотом. Головні морські порти – Осло і Берген. Неабияке значення має туризм. Численні туристи приїжджають в країну, щоб побувати в музеях кораблів вікінгів, легендарного „Фрама” і „Кон-Тікі” та помилуватися красою північної природи.

 

Мал. Курортне містечко в Норвегії

 

Площа – 324 тис. км2

Населення – 4,6 млн осіб

Столиця – Осло

 

ФІНЛЯНДІЯ. Фінляндія – назва шведська, яка означає земля мисливців. Фіни ж називають свою країну Суомі земля боліт. На відміну від гористої Норвегії у Фінляндії поширені горбисті рівнини. Серед рівнин розкидані тисячі озер. Великі площі займають і болота із значними запасами торфу.

Основне населення – фіни. Крім них у країні проживають шведи, саамі. У давнину люди розселювалися так, щоб не було видно диму з димаря сусіда. Традиційним їхнім заняттям були промисел тюленів і риболовство. Нині ж більшість населення проживає у містах і зайнята у різноманітних галузях господарства. Сучасний фінський спосіб життя такий, що кожна сім'я повинна мати дачу, сауну і човен.

Основним багатством країни є ліс. „Фінляндія без лісу, як ведмідь без шерсті” – кажуть її мешканці. Деревина йде на виготовлення пиломатеріалів, меблів, картону і паперу. Ця продукція вивозиться в інші країни світу. Тому Фінляндію називають „лісовим цехом” Європи. Важливо, що одночасно з вирубкою лісу здійснюється насадження дерев. Запаси залізних руд і руд кольорових металів – основа розвитку чорної та кольорової металургії. Серед галузей машинобудування виділяється виробництво обладнання для паперової промисловості. Фінляндії немає рівних у світі за виробництвом морських суден-криголамів. На світовому ринку відомі фінські мобільні телефони „Нокіа”.

У сільському господарстві провідну роль відіграє тваринництво, передусім розведення великої рогатої худоби і птахівництво. Розводять також хутрових звірів – норку, сріблясту лисицю, песця. За вивозом хутрової продукції Фінляндії належить одне з перших місць у світі. На малородючих землях фіни навчилися отримувати високі врожаї ячменю, вівса, пшениці, кормових культур. Для цього доводиться споруджувати осушувальні системи і прибирати з полів каміння.

Фінляндія має розвинуті різні види транспорту. Існує морське поромне сполучення з країнами-сусідами. Систему внутрішнього водного сполучення утворюють численні озера та річки, з’єднані каналами. Помітним джерелом надходження грошей у країну став міжнародний туризм.

 

Площа – 338 тис. км2

Населення – 5,2 млн осіб

Столиця – Гельсінкі

 

 

Запитання і завдання

1.     Жителі країн Північної Європи жартома кажуть: „У нас води – хоч залийся, каміння – хоч убийся, а лісу – хоч греблю гати”.  Поміркуйте, які природні чинники обумовили такий набір „багатств” Північної Європи.

2.     Які галузі господарства дістали розвиток у Норвегії? На яких природних ресурсах вони базуються?

3.     Розкажіть про особливості господарства Фінляндії.