🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 52. Країни Західної Європи (підручник)

§ 52. Країни Західної Європи

 

Пригадайте, які країни Європи мають найвищий рівень розвитку господарства.

 

Найбільшими країнами Західної Європи є Німеччина, Франція, Велика Британія, менші за розмірами – Швейцарія, Бельгія, Нідерланди, Австрія, Ірландія. Історія розвитку цих країн налічує тисячі років. Вони мають високорозвинуте господарство.

НІМЕЧЧИНА. Німеччина – одна з найбільших за площею країн Європи. Це багата держава, що входить у сімку найрозвинутіших країн світу.

Природні умови в країні сприятливі для господарської діяльності людей. На півночі поширені низовини, у центрі – середньовисокі гори,  на півдні – передгір’я Альп. Клімат помірно континентальний з м’якою, але вітряною зимою, та теплим літом. Територією країни протікають великі річки: Рейн, Дунай.  Широколисті ліси збереглися тільки в горах. Німеччина багата вугіллям (Рурський басейн) і калійними солями.

За кількістю населення Німеччина посідає перше місце в Європі. У національному складі переважають німці. Проте в останні роки в країну приїжджають мігранти (переселенці), найбільше з Туреччини, Росії, України. Країна густо населена. Більшість жителів проживає у містах, серед яких такі великі, як Берлін, Мюнхен, Гамбург.

Промисловість – основа господарства. Теплові електростанції, що виробляють електроенергію, працюють на вугіллі. Добре розвинута чорна і кольорова металургія. Машинобудівні підприємства випускають судна, двигуни, літаки, космічні апарати, електротехнічні та радіоелектронні прилади. Німеччина – світовий лідер з виробництва верстатів, автомобілів, побутової техніки. Розвинута і хімічна, деревообробна, легка та харчова галузі. З місцевих глин виготовляють знаменитий саксонський фарфор. А з кварцових пісків відома в усьому світі фірма „Карл Цейс” виробляє оптичне скло для фотоапаратів, біноклів.

Провідне місце у сільському господарстві належить тваринництву. Німці розводять корів і свиней. Вирощують пшеницю, цукрові буряки, картоплю. Для виробництва дуже популярного в країні пива у великих кількостях вирощують ячмінь і хміль. Значного розвитку набули виноробство та рибальство. Добре розвинуті всі види транспорту. Німеччина – велика морська держава, її морськими воротами є великі порти Гамбург і Бремен.

 

Мал. Автобани Німеччини

 

Основними товарами, які Німеччина продає іншим країнам, є машини, устаткування, оптика, вироби хімічної і легкої промисловості, радіоелектроніки, продукція деревообробної промисловості, продовольчі товари. Численні пам’ятники архітектури і музеї приваблюють у країну туристів з усього світу.                                                                                                                                                                                                                                                                         

 

Площа – 357 тис км2

Населення – 83 млн осіб

Столиця – Берлін

 

 

Мал. Галле. Німеччина

 

ФРАНЦІЯ. Францію з повним правом вважають однією з найкрасивіших країн Європи. Її природа дужа різноманітна. На півночі, заході та півдні лежать приморські райони, що омиваються Атлантичним океаном і Середземним морем. Дуже контрастним є рельєф. Над рівнинами, зручними для землеробства, здіймаються гори: на південному заході – Піренеї, на південному сході – Альпи. Їх гірські луки слугують прекрасними пасовищами для худоби. А засніжені вершини високих хребтів перетворилися на райони туризму і альпінізму. Помірно теплий і морський клімат сприятливий для життя людей і розвитку сільського господарства. На берегах Середземного моря розташований найпрестижніший курорт Європи – Лазуровий берег. Найбільша річка країни – Луара. У результаті діяльності людини природа Франції сильно змінена.

Населення країни доволі однорідне за національним складом: більшість складають французи. За густотою населення Франція удвічі поступається Німеччині. Частка міського населення достатньо висока. Столиця країни Париж – одне з найбільших міст світу. Париж називають містом-музеєм, яке щорічно відвідують мільйони туристів.

Франція – одна з найбільш розвинутих країн Європи, що входить у сімку найпотужніших держав світу. Вона має добре розвинуту промисловість. В країні видобувають кам’яне вугілля, залізну та алюмінієву руди, калійні солі. Металургія виплавляє чавун, сталь, алюміній та інші кольорові метали. Найбільше електроенергії виробляють атомні електростанції. Підприємства машинобудування випускають машини, трактори, судна, літаки і аерокосмічну техніку, електротехніку. Париж називають запроваджувачем моди, визнання в усьому світі здобули французькі парфуми і косметика, елегантні одяг та взуття. Світового рівня розвитку досягла харчова промисловість, зокрема виноробство.

Франція – провідна сільськогосподарська країна Європи. Вона має найбільшу площу орних земель. Французи вирощують пшеницю, ячмінь, кукурудзу. Широкого розвитку набуло овочівництво. На півночі країни поширені яблуневі сади, а на півдні – абрикосові та персикові. На північному сході розташована відома виноградарська провінція Шампань. Головною галуззю сільського господарства вважається м’ясо-молочне тваринництво: розводять велику рогату худобу, овець, свиней. За виробництвом молока Франція посідає – перше місце в Європі, за виробництвом м’яса – друге. Молоко йде на виготовлення сирів, яких у країні налічують понад 600 видів.

У Франції розвинені всі види транспорту. Міста країни сполучені між собою швидкісними залізницями. Під протокою Ла-Манш прокладений залізнично-автомобільний тунель, що з’єднує Францію з Великою Британією. У гирлах річок розташовані великі порти – Гавр, Нант, Марсель. Великі доходи країні приносить туризм.

У світі Францію знають як виробника промислового устаткування, побутових приладів, одягу, взуття, автомобілів. Країна посідає 2-ге місце у світі (після США) за постачанням на світовий ринок сільськогосподарської продукції – пшениці, кукурудзи, м'яса, молочних продуктів, овочів, фруктів, вин.

 

Площа – 544 тис км2

Населення – 61 млн осіб

Столиця – Париж

 

 

Мал. Палац Шато-Роял у Франції

 

Мал. Париж – туристична Мекка світу

 

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ. Велика Британія охоплює кілька історичних областей: Англію, Шотландію, Уельс і Північну Ірландію. До ХVІІІ ст. вона називалася Англією, яка була історичним ядром держави. Коли до неї була приєднана Шотландія, нова держава стала називатися Велика Британія за ім’ям найбільшого з Британських островів. Після приєднання Ірландії країна дістала теперішню назву – Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії або скорочено Велика Британія.

Велика Британія – країна стародавніх замків і таких само давніх традицій. Вона розташована на Британських островах. Від материка її відділяє вузька протока Ла-Манш. Велика Британія – могутня морська держава, яку колись називали „владичицею морів”. Свого часу англійські безстрашні мореплавці приєднали до Англії численні заморські землі, перетворивши її на найбільшу у світі колоніальну імперію. І хоча нині вплив Великої Британії ослаб, вона  залишається однією з провідних держав світу.

За природними умовами Велика Британія схожа на сусідні країни Західної Європи. На півночі і заході країни простяглися старі, сильно зруйновані гори, на південному сході лежать рівнини. На помірний морський клімат сильно впливає океан: зиму він робить м’якою і вологою – дощ йде майже кожного дня, а літо прохолодним. Британська погода нестійка, мінлива, здебільшого похмура з сильними вітрами. Густа завіса туманів, які утворюються і влітку, і взимку, не розсіюється іноді по кілька днів. Річок на островах багато, але вони короткі. Найповноводніша – Темза. Багато боліт. Широколистих лісів майже не залишилося. Натомість великі площі займають луки.

Серед населення країни найчисленніші ­– англійці. Крім них живуть шотландці, ірландці, уельсці, які зберегли національні особливості. Державна мова – англійська – широко розповсюджена в усьому світі. Велика Британія густо населена. Більшість населення проживає у містах. Лондон – одне з найбільших міст Європи.

Велика Британія – високорозвинута держава, що входить у сімку найрозвинутіших країн світу. Провідною в господарстві є промисловість. Здавна в країні видобувають вугілля. Нині розробляються родовища нафти і газу з дна Північного моря. Металургійні заводи працюють на сировині, яка привозиться з інших країн. Машинобудівні підприємства випускають судна, автомобілі, літаки, верстати, радіоелектронні прилади. Хімічна промисловість виробляє пластмаси, синтетичний каучук, мінеральні добрива. Традиційною галуззю є текстильна.

У сільському господарстві британці вміють взяти все можливе від кожного клаптика землі. Вирощують пшеницю, овес, ячмінь, цукровий буряк, картоплю. На фермах розводять м’ясні і молочні породи корів, а також овець, свиней. Дуже люблять коней, тому розводять їх для спортивних цілей. Добре розвинуте риболовство. В морях виловлюють оселедців, тріску, кільку.

Країна має добре розвинуті всі види транспорту. Цікаво, що його рух у Великій Британії – лівосторонній, на відміну від більшості країн, де він правосторонній. Велике значення для острівної країни має морський транспорт.

Велика Британія є батьківщиною популярних в усьому світі спортивних ігор – футболу, баскетболу, тенісу. Добре розвинутий міжнародний туризм. Велика Британія має торгівельні зв’язки з багатьма країнами світу, у тому числі й з Україною. Вона продає машини, обладнання, нафту, продукцію хімічної галузі.

 

Площа – 242 тис км2

Населення – 61 млн осіб

Столиця – Лондон

 

 

Мал. Лондон – столиця Великої Британії

 

Запитання і завдання

1. Які галузі промисловості розвинуті в Німеччині?

2. Порівняйте географічне положення Франції і Великої Британії.

3. Охарактеризуйте сільське господарство Франції.

4. Чому Велику Британію, Францію, Німеччину відносять до високорозвинутих країн світу?

5. У якій з країн Західної Європи вам хотілося б побувати? Чому?