🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 53. Країни Південної Європи (підручник)

§ 53. Країни Південної Європи

 

1.     Пригадайте, які великі півострови розташовані на півдні Європи.

2.     Які стародавні держави існували на берегах Середземного моря?

 

Найбільшими державами Південної Європи є Італія, Іспанія, Португалія і Греція. Крім великих там знаходяться й крихітні держави – Ватикан, Сан-Марино. Усі вони розташовуються на великих півостровах. Це найбільш гориста частина Європи, де у наш час активно діють вулкани. Південну Європу, де виникли і розвивалися стародавні держави, називають колискою європейської цивілізації.

ІТАЛІЯ. Італія – одна з найстародавніших країн світу. Понад 2 тис. років її територія була центром Римської імперії. Її назва походить від назви племен Апеннінського півострова – італи. Італія розміщена на Апеннінському півострові, форму якого часто порівнюють з чобітком. Італії також належать острови Сицилія і Сардинія, що у Середземному морі.

В природі країни є і вічні сніги гірських вершин, і тепло півдня. Італія має переважно гірський рельєф. На півночі здіймаються високі Альпи, невисокі Апенніни перетинають країну з півночі на південь. Горотворчі процеси тут ще не завершилися, а з ними пов’язані землетруси і вулканізм. На півдні країни знаходиться один із найактивніших вулканів Європи – Везувій. Унаслідок його виверження 79 р. н. е. загинули три міста – Помпеї, Геркуланум і Стабія. У наш час Помпеї частково звільнено від нашарувань лави та вулканічного попелу і перетворено на музей. На Сицилії здіймається Етна –найвищий діючий вулкан Європи заввишки 3 340 м. Значення гір для країни пов’язане з використанням лісових ресурсів та гірським туризмом. На рівнинах, найбільша з яких Паданська, розвивається землеробство.

Цьому сприяє субтропічний середземноморський клімат з теплою вологою зимою та спекотним сухим літом. Він уважається дуже комфортним для здоров’я людей. Річки Італії короткі і мають гірський характер. Вони сумнозвісні своїми повенями, що іноді мають катастрофічні наслідки. По – найдовша річка країни, на Тібрі стоїть Рим. Місце природних вічнозелених твердолистих лісів і чагарників, характерних для Середземномор’я, зайняли  сільськогосподарські угіддя з культурними субтропічними видами.

Населення країни однорідне за етнічним складом: 98 % складають італійці. Більшість населення проживає в містах. Рим – столиця Італії – одне з найстародавніших міст світу. Частину його займає мінідержава Ватикан.

Італія належить до найбільш розвинутих держав світу. Основою її економіки є промисловість. Своїх корисних копалин не так вже й багато, тому багато сировини вона ввозить з інших країн. Видобувають поліметалічні і ртутні руди, які є сировиною для кольорової металургії. Італія славиться різноманітним за кольором мармуром, який видобувається з античних часів і використовується як облицювальний матеріал. Добре розвинуті різні галузі машинобудування: суднобудівна, електротехнічна, радіоелектронна. Заводи „ФІАТ” випускають автомобілі. Продукцією хімічної галузі є пластмаси, синтетичні волокна та ін. Розвинута легка промисловість – італійські одяг і взуття цінуються в усьому світі. Місто Мілан вважається міжнародним центром моди. Харчова промисловість переробляє продукцію сільського господарства. Світову славу мають італійські вина та макаронні вироби. Зокрема, спагеті вважаються першою національною стравою, що відома далеко за межами країни. Важливу частину італійської економіки являє сфера обслуговування: освіта, охорона здоров’я, фінансова діяльність, управління, туризм.

Провідною галуззю сільського господарства є рослинництво, а головною сільськогосподарською культурою – виноград. Італія – світовий лідер з його вирощування і виробництва вина. Великі площі зайняті пшеницею, яка йде на виготовлення макаронів. Вирощують також кукурудзу, рис, цукрові буряки, овочі. Але найбільш знаменита Італія своїми фруктами – яблуками, грушами, персиками, черешнею, інжиром, апельсинами, лимонами. Тому її називають „головним садом” Європи. Італія є світовим виробником оливок і оливкової олії. На рівнинах і передгір’ях розводять велику рогату худобу, свиней, овець. Як морська країна Італія має розвинуте рибальство, вона веде промисел тунця і сардин у Середземному морі.

Розвинуті всі види транспорту: автомобільний, залізничний, повітряний, морський. Головними морськими портами є Венеція, Неаполь та Генуя – порт, де народився Христофор Колумб. Основними товарами, які Італія продає іншим країнам, є транспортні засоби, продукцію хімічної галузі, продовольчі товари, взуття та одяг. Великі прибутки країна отримує від іноземних туристів, яких приваблюють історичні пам’ятники, середземноморські пляжі та можливості для занять зимовими видами спорту.

Цікава географія

Падаюча вежа

В італійському місті Піза знаходиться унікальна архітектурна споруда – падаюча вежа. Її будівництво розпочалося в 1173 р. і тривало майже 200 років. Але вже на початку робіт через просадку ґрунту мармурова вежа відхилилася від вертикальної осі. Нині її відхилення сягає 5 м при висоті 55 м. Щоб Пізанська вежа не впала, необхідно провести інженерні роботи.

 

Мал. Падаюча Пізанська вежа

 

Цікава географія

Венеція

Італійську Венецію називають одним із найдивовижніших міст світу. Вона розташована на 118 островах у затоці Адріатичного моря. Все міське життя тут проходить на воді. Колись єдиним транспортним засобом венеціанців була гондола – вузенький дерев’яний човен особливої форми. Зробити його міг тільки дуже вмілий майстер, тому й коштували гондоли дорожче, ніж автомобіль. Нині на них возять численних туристів. Самі ж венеціанці користуються дешевими пластмасовими моторними човнами. На човнах їздять на роботу, в магазин, у гості. На катерах доставляють товари і прибирають сміття. Існують спеціальні катери „швидкої допомоги”, пожежні та поліцейські.

 

Мал. В центрі Венеції

 

 

Площа – 301 тис. км2

Населення – 58 млн осіб

Столиця – Рим

 

 

ДЕРЖАВИ-«КАРЛИКИ». На території Італії розташовуються дуже малі за площею й кількістю населення країни, які називають міні-країнами або державами-„карликами”.

Ватикан – найменша країна світу. Цю державу називають „містом у місті”, адже вона розташована посеред Риму – столиці Італії. Ватикан оточений стінами середньовічного муру. Всередину ведуть три входи, які охороняються гвардією. Ця унікальна країна є місцем перебування папи римського – глави римсько-католицької церкви. Її населення – це священики і люди, які працюють у папському палаці, бібліотеці і музеях. Держава має свою радіостанцію, телебачення та банківську систему. У неї є власна залізниця і морський флот. Мініатюрна територія Ватикану вміщує велику кількість історичних пам’ятників і музеїв. Серед них собор Святого Петра, збудований у ХVІ ст., який є найзнаменитішим католицьким храмом у світі, та папський палац зі знаменитою Сікстинською капелою. Бібліотека містить 67 тис. стародавніх рукописів і понад 1 млн. книжок. У музеях зосереджені унікальні скарби мистецтва, подивитися на які приїжджають туристи з усього світу. Важливим джерелом доходів цієї країни є прочани – віруючі, які приїжджають до „святих місць”. У 2001 р. папа римський уперше відвідав Україну.

 

Площа – 0,44 км2

Населення – 1 000 осіб

 

 

Сан-Марино розташована всередині Італії, в її центрально-східній частині біля підніжжя Апеннін. Згідно з легендою, Сан-Марино заснував у 301 р. скульптор-каменяр Марин. Згодом церква оголосила його святим, а країна дістала його ім'я.

Про величину країни вказує протяжність її кордонів – 34 км! Провідними галузями господарства є сільське господарство і туризм. Санмаринці вирощують пшеницю і виноград, розводять велику рогату худобу та свиней. Харчова галузь виробляє сир. Державна казна цієї крихітної держави поповнюється за рахунок туристів, яких приваблюють мальовничі краєвиди та середньовічні замки. Окрему статтю доходів складають продаж поштових марок з печаткою Сан-Марино та карбування монет, що дуже цінуються колекціонерами в усьому світі.

 

Площа – 61 км2

Населення – 29,5 тис. осіб

 

 

Запитання і завдання

1. Розкажіть про географічне положення країн Південної Європи.

2. Які особливості природи Італії сприятливі для життя і господарської діяльності людини?

3. Чому Рим називають світовим центром туризму?

4. Яку державу називають „країною в місті”? Що вам про неї відомо?

5. Багато італійців мають пристрасть до футболу. Італійські футбольні команди „Ювентус”, „Мілан”, „Рома”, „Лаціо” здобули світову славу.  Користуючись додатковими джерелами інформації з’ясуйте, які міста Італії вони представляють?