🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 2. Фізико-географічне положення (підручник)


РОЗДІЛ І. Україна та її географічні дослідження

 

ТЕМА 1. Фізико-географічне положення України

 

§ 2. Фізико-географічне положення

 

1.     Пригадайте, як визначають географічне положення об’єкта.

2.     Які країни є нашими сусідами?

 

Розміри території. Площа території України становить 603, 7 тис. км2. За  європейськими «мірками» вона належить до великих держав, за світовими –до середніх. За розмірами території Україна – найбільша країна Європи (займає майже 6 % її площі), якщо не брати до уваги Росію, яка є євразійською країною, і 44-та – у світі. Максимальна протяжність нашої країни із заходу на схід (1 316 км) значно більша, ніж з півночі на південь (893 км). Територія України має нескладну конфігурацію, однак за формою вона не наближається до якоїсь правильної геометричної фігури.

Державна територія це певна частина земної поверхні, що належить країні, обмежена державним кордоном. Державна територія охоплює: суходіл; внутрішні води; територіальні води; надра суходолу і шельфу під морськими водами, що належать Україні; повітряний простір над суходолом і водами; умовні території.

Суходіл може бути материковим і острівним. Україна – континентальна країна. Їй належить лише декілька дуже малих за площею островів – Бирючий, Джарилгач, Тендрівська коса та інші, що розташовані поблизу узбережжя, а то й сполучені з ним піщаними косами. І тільки острів Зміїний віддалений від берега на 37 км.

Внутрішні води це річки, озера, водосховища, канали в межах суходолу. До них належать також деякі морські води, а саме акваторії портів, бухти, затоки і лимани, береги яких повністю належать Україні (наприклад, води Дніпровського лиману, Одеської затоки).

        Територіальними водами називають смугу вод в морях, затоках, протоках завширшки 12 морських миль (приблизно 22,2 км) від берегової лінії материка і островів. Україна має територіальні води в Чорному морі, найширшій частині Каркінітської затоки. За територіальними водами лежить так зване відкрите море, яке є нейтральним для судноплавства. А от у внутрішніх і територіальних водах України судноплавство та будь-яка інша діяльність (вилов риби, видобуток корисних копалин) цілком регулюються законами нашої держави. Керченська протока розділена на територіальні води України і Росії лінією, рівновіддаленою від берегів. Азовське море поки що не розділене між Україною та Росією, щодо цього між ними ведуться переговори.

        Умовними територіями є посольства України в інших державах, а також морські судна і літаки під українським прапором, що перебувають за межами України.

 

Мал. Україна та найбільші європейські держави

 

< -->

Мал. Острів Зміїний в Чорному морі

 

Крайні точки та центри території. Крайніми точками території України є: на заході – село Соломонове (поблизу міста Чоп Ужгородського району Закарпатської області), на сході – селище Червона Зірка (Міловського району Луганської області), на півночі – урочище «Петрівське» (в околицях села Грем'яч Новгород-Сіверського району Чернігівської області), на півдні — мис Сарич (Крим).

Крім крайніх, географи визначили місцезнаходження точок, що символізують центр країни. Так, геометричний центр України (точка перетину середніх для неї паралелі й меридіана) знаходиться на околиці селища Добровеличківка Кіровоградської області. На заході держави поблизу села Ділове (Рахівський район, Закарпатська область) знаходиться географічний центр Європи. Там ще в XIX ст. встановлено символічний знак. Політичним же центром країни є її столиця місто Київ. Він лежить приблизно на однаковій відстані від західних і східних околиць держави, однак зміщений далеко на північ від її центральних точок.

 

Дивовижна Україна

Скільки центрів України?

Залежно від методики розрахунків, центрів країни може бути декілька. Віднедавна географічним центром України вважають і точку на околиці села Мар'янівка поблизу міста Шпола Черкаської області.

 

< -->

Дивовижна Україна

Центр Європи

На символічному знаку поблизу селища Ділове зберігся текст латинською мовою: „Постійне, точне, вічне місце. Дуже точно, із спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині, із шкалою меридіанів і паралелей, встановлений центр Європи. 1887”.

 

Мал. Крайні точки та центри України

 

Фізико-географічне положення. Вам уже відомо, що географічне положення території – це розташування її щодо екватора, Гринвіцького меридіана, різних географічних об'єктів, що мають на нього вплив. Особливістю фізико-географічного положення країни є розташування щодо великих природно-територіальних комплексів – материків та океанів, кліматичних поясів, природних зон, найбільших форм рельєфу та ін.

Україна розташована в центрально-східній частині Європи. Її територія лежить у помірних широтах Північної півкулі приблизно між 44° і 52° пн. ш., на схід від Гринвіцького меридіана – між 22° і 40° сх. д. Великі розміри території і значна протяжність у широтному і меридіональному напрямках зумовлюють різноманітність природних умов і багатство ресурсів.

Україна розташована на стику двох великих тектонічних структур – давньої платформи і молодої складчастої області, яким відповідають великі форми рельєфу: рівнина і гори. Гори в Україні займають незначну частку території і є середньовисотними та легкодоступними. Країна розташована в межах помірного кліматичного поясу, в природних зонах мішаних і широколистих лісів, лісостепу і степу, де формується сприятливий клімат і поширені родючі ґрунти. Все це створює комфортні умови для проживання людей, сприяє значному господарському (передусім землеробському) освоєнню території.

Надзвичайно важливе значення для України має широкий вихід на півдні до Чорного й Азовського морів. Через протоки Босфор і Дарданелли та Мармурове і Середземне моря Україна має морське сполучення з країнами всіх материків. Берегова лінія в межах України досить розчленована. Є багато зручних заток, бухт, лиманів. Островів небагато, серед них зовсім немає великих. Проте далеко в море вдається Кримський півострів, який витягується на захід Тарханкутським, а на схід Керченським півостровами. Крайній південь Криму заходить у широти, де сформувався клімат, подібний до субтропічного. Це сприяє розвитку курортно-санаторного господарства країни.

Державні кордони. Державний кордон відділяє територію однієї держави від територій інших держав або відкритого моря. На суходолі лінія кордону здебільшого закріплюється спеціальними знаками (тобто здійснюється його демаркація), на морі вона умовна і проходить зовнішньою межею територіальних вод.

Україна має кордони із сімома державами: на сході і північному сході – з Росією, на півночі – Білоруссю, на заході – Польщею, Словаччиною й Угорщиною, на південному заході – Румунією (на двох відтинках) та Молдовою. До 500 км відкритого моря на півдні відділяють нашу країну від трьох інших причорноморських держав – Болгарії, Туреччини, Грузії. Місцевість на кордонах є переважно рівнинною і лише на відтинку 440 км – гірською (частина кордонів з Румунією, Словаччиною і Польщею). Майже третина державних кордонів України проходить по річках і каналах. Найдовшими прикордонними річками є Західний Буг, Дністер, Дніпро, Тиса, Дунай.

Загальна протяжність кордонів України ще не встановлена остаточно, оскільки їх демаркацію проведено лише із західними сусідами. А от з країнами – колишніми союзними республіками (Білоруссю, Молдовою та Росією) кордони до кінця не узгоджені. Нині загальна довжина сухопутних кордонів України становить понад 5,6 тис. км.

 

 

Рекорди України

Найдовший державний кордон Україна має з Росією – майже 2 000 км.

 

Дивовижна Україна

Як провести морські кордони?

Україна прагне облаштувати свої морські кордони. Для цього ведуться переговори з Румунією щодо врегулювання кордону в районі гирла Дунаю і о. Зміїний і Росією щодо розмежування акваторії Керченської протоки і Азовського моря. Довжина ділянки морського кордону України в Чорному морі нині становить 1 053 км, в Азовському морі – може складати або 250 км (якщо море буде визнане внутрішнім для України і Росії, і кордон пройде вздовж рівновіддаленої від берегів лінії), або майже 400 км (якщо воно буде визнане відкритим морем, і кордон пройде вздовж межі територіальних вод).

 

Мал. Україна на карті Європи

 

Робота з картою

1.     Назвіть країни, що є західними сусідами України.

2.     З якою країною Україна має найбільш протяжний кордон?

3.     Визначте, з якими країнами Україна межує і на суходолі і на морі, а з якими – тільки на суходолі.

4.     З якими країнами Україна має зв'язок через Чорне море?

 

Запам’ятайте

Площа території України становить 603,7 тис. км2.

Крайніми точками України є: на заході – село Соломонове (Закарпатська область), на сході – селище Червона Зірка (Луганська область), на півночі – урочище «Петрівське» (Чернігівська область), на півдні – мис Сарич (Крим).

Географічний центр України розташований на околиці села Мар'янівка (Черкаська область), а геометричний – на околиці селища Добровеличківка (Кіровоградська область).

 

Запитання і завдання

1. Яку площу території має Україна? Порівняйте її розміри з розмірами території країн Європи.

2. Назвіть і покажіть на карті крайні точки України.

3. Розкажіть, що вам відомо про географічні центри і де вони розташовані.

4. Охарактеризуйте фізико-географічне положення України.

5*. В Європі, яка має площу території близько 10 млн км2, розташовані 45 країн. Обчисліть середню площу умовної європейської держави і порівняйте її з площею України.

 

Практична робота

1.     На контурну карту нанесіть державний кордон України.

2.     Позначте крайні точки, географічний і геометричний центри України та підпишіть їх назви.

3.     Користуючись атласом, визначте координати крайніх точок.