🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 3. Розташування України щодо годинних поясів (підручник)


§ 3. Розташування України щодо годинних поясів

 

1. Пригадайте, що називають місцевим (сонячним) та поясним часом.

2. Через скільки градусів довготи проведені межі годинних поясів?

 

Як визначити місцевий час. Як вам уже відомо з курсу географії 7 класу, в один і той самий момент у різних точках планети, що лежать на різних меридіанах, буде різний місцевий (тобто сонячний) час. Ви знаєте, що це пов'язано з обертанням Землі навколо своєї осі. Однаковим час буде лише в усіх точках, що лежать на одному меридіані. Отже, на західних і східних околицях навіть одного населеного пункту місцевий час різнитиметься. Ця різниця наростатиме із збільшенням відстані між меридіанами. Так, на сусідніх меридіанах, проведених через 15° різниця в місцевому часі складатиме 1 год, проведених через 1 – 4 хв, проведених через 1' (одну мінуту, один градус поділяють на 60 мінут) – 4 с (саме на такі кутові відстані обертаються точки одного меридіана за вказані проміжки часу).

При цьому місцевий час на меридіані, що знаходиться східніше від якогось пункту, випереджатиме час у ньому, а на більш західному меридіані – відставатиме. Наприклад, якщо за місцевим часом у Києві полудень (12 год), то в Донецьку вже 12 год 29 хв, а у Львові в цей самий момент – лише 11 год 33 хв 56 с. Отже, щоб встановити місцевий час у різних пунктах, знаючи його в одному з них, потрібно здійснити такі обчислення.

1.     Знайти географічну довготу пунктів:

а) Київ – 30°34' сх. д.;

б) Донецьк – 37°49' сх. д.;

в) Львів – 24°03' сх. д.

2.     Встановити різницю довгот між пунктами (у градусах і мінутах):

а) між Донецьком і Києвом – 37°49' – 30°34' = 7°15' сх. д.;

б) між Києвом і Львовом – 30°34' – 24°03'  = 6°31' сх. д.

3.     Перевести різницю довгот (з градусів і мінут) у різницю в часі (у години, хвилини і секунди):

а) 7°15'  = 7 x 4 хв + 15 х 4 с = 29 хв;

б) 6°31' = 6 х 4 хв + 31 х 4 с = 26 хв 4 с.

знайдені величини показують різницю у місцевому часі на меридіанах, проведених через Київ, Львів і Донецьк.

4.     До відомого нам часу в Києві (12 год) додати (у випадку з Донецьком, що лежить на схід від Києва) або ж від нього відняти (у випадку зі Львовом, що знаходиться на захід від Києва) отриману величину:

а) якщо у Києві 12 год, то місцевий час у Донецьку становитиме

12 год + 29 хв = 12 год 29 хв;

б) якщо у Києві 12 год, то місцевий час у Львові становитиме

  12 год – 26 хв 4 с = 11 год 33 хв 56 с.

Годинні пояси і поясний час. Користуватися місцевим часом, який у кожному пункті інакший, у повсякденному житті практично неможливо. Для зручності у всьому світі користуються поясним часом. Для цього, як ви вже знаєте, земну кулю умовно поділили меридіанами на 24 смуги (за кількістю годин у добі) – на годинні пояси (по 15° довготи кожний). В усіх точках одного поясу домовилися час вважати однаковим. За поясний час приймають місцевий час меридіана, що проходить по середині цього поясу (середнього меридіана).

Годинні пояси пронумеровані від 0 до 23 у східному напрямку: середнім меридіаном 0-ого поясу є Ґринвіцький (початковий) меридіан, 1-го поясу – меридіан 15° сх. д., 12-го поясу – 180-й меридіан, 23-го поясу – меридіан 15° зх. д.

Час 0-го поясу називають західноєвропейським, 1-го –середньоєвропейським, другого – східноєвропейським. Номер поясу вказує поясний час у момент, коли на Гринвіцькому меридіані північ. Різниця в часі між двома сусідніми поясами складає 1 год. Рухаючись навколо земної кулі із заходу на схід, ми повинні переводити стрілку годинника на одну годину вперед при перетині меж кожного наступного поясу, а рухаючись у західному напрямку – на одну годину назад.

Розташування України стосовно годинних поясів зручне: 95 % її території лежить у 2-ому поясі, тільки Луганська і частини Донецької та Харківської областей – у 3-ому поясі, а незначна частина Закарпатської області – у 1-ому поясі. Проте на практиці для зручності межі годинних поясів на суходолі проводять не суворо вздовж меридіанів, а з урахуванням державних кордонів. Тому вся територія України віднесена до 2-ого годинного поясу. Поясним часом у нашій країні є час середнього для 2-ого поясу меридіану (30˚ сх. д.), який проходить майже через Київ. Тому в Україні поясний час ще називають київським.

 

Дивовижна Україна

Який час у сусідів?

За часом 2-ого поясу, крім України, в Європі живуть також Білорусь, Латвія, Литва, Естонія, Фінляндія, Молдова, Румунія, Туреччина. Всі західні сусіди України, країни Центральної і більшість країн Західної Європи використовують середньоєвропейський час, а Велика Британія, Ірландія, Ісландія і Португалія – західноєвропейський. На прилеглих до кордонів України російських територіях діє так званий московський час, який випереджає київський на 1 год.

 

Мал.  Годинні пояси світу

 

Робота з картою

1.З’ясуйте, на скільки відрізняється поясний час у Києві від поясного часу Лондона і Москви.

2. У Харкові поясний час становить 14 год 25 хв. Визначте, який буде поясний час у Парижі і Якутську.

3. В Україні за поясним часом 8 год 30 хв, день року – 1 вересня. Котра година і яка дата в цей момент у Лондоні та Ріо-де-Жанейро?

4. У Лондоні за західноєвропейським часом 9 год. Котра година за поясним часом у Сімферополі?

 

Літній час. Щорічно в Україні вводиться літній час: в ніч на останню неділю березня годинникову стрілку переводять на одну годину вперед. Це дає можливість повніше використовувати світлову частину доби й економити електроенергію. В ніч на останню неділю жовтня повертають годиннику  стрілку на одну годину назад, відновлюючи дію поясного часу.

Запровадження і скасування літнього часу проводиться синхронно більшістю європейських країн (у т. ч. всіма країнами-сусідами України), а тому на різницю в часі з ними це не впливає.

 

Запам’ятайте

Місцевий час ­– це система відліку часу на основі реального сонячного часу,  властивого кожному пункту на земній кулі.

Поясний час – це система відліку часу за місцевим часом на меридіані, що проходить посередині певного годинного поясу земної поверхні.

Годинні пояси ­– це 24 смуги, на які поділена земна поверхня для здійснення поясного відліку часу.

Україна розташована у 2-ому годинному поясі; поясний час в Україні називають київським.

Літній час – це система відліку часу на 1 год вперед відносно поясного часу, прийнятого в даній країні.

 

Запитання і завдання

1. Що називають місцевим часом?

2. Який час вважається поясним часом в Україні? Встановіть довготу середнього меридіана 2-ого годинного поясу.

3. Обчисліть місцевий час у столиці України та її крайніх західній і східній точках, якщо у вашому обласному центрі північ.

4. Визначте, в якому місці земної кулі буде північ за місцевим часом у той час, коли полудень у Тернополі.

 

Практична робота

Користуючись картою годинних поясів, виконайте завдання:

а) на нульовому меридіані місцевий час становить 16 год. Визначте, який місцевий час у цей момент у Полтаві;

б) місцевий час у Харкові становить 13 год. Встановіть, на якому меридіані в цей самий момент буде 15 год;

в) визначте географічну довготу пункту А, якщо у ньому місцевий час 10 год 30 хв, тоді як у Лондоні 8 год.