🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 25. Культура Стародавньої Індії (підручник)

§ 25. Культура Стародавньої Індії

1. Наукові знання

Великих успіхів індійці досягли в математиці. У Стародавній Індії вміли добувати квадратні та кубічні корені, було відкрито теорему, яку ми знаємо як "теорему Піфагора". Цифри, якими ми користуємося і називаємо арабськими, насправді винайдені стародавніми індійцями. Від них вони перейшли до арабів. Саме в Індії почали вживати знак на означення нуля. Число 10 і кратне десяти вважалось у стародавніх індійців священним; звідси пішла десяткова система лічби. Нині індійською лічбою користується майже весь світ.

Певні досягнення були і в астрономії. За староіндійським календарем рік ділився на 12 місяців, кожен місяць ділився на 30 днів. Через кожні п'ять років додавали високосний місяць. У V-VI ст. н.е. в Індії вже знали закон про земне тяжіння, що Земля має форму кулі та обертається навколо своєї осі.

У Стародавній Індії знали секрет виплавки чистого заліза. Навіть у наш час в великих лабораторіях вчені можуть добути лише кілька грамів такого заліза. В V ст. н.е. з чистого заліза була вилита в Індії семиметрова колона вагою шість тонн. І через 1 500 років на цій колоні немає іржі.

Найбільшого розвитку в Стародавній Індії досягла медицина. Її досягнення успішно використовують і сучасні лікарі. Для виготовлення ліків найчастіше вживалися цілющі трави та мінерали. Індійські лікарі вміли вправляти кістки, лікувати переломи, відновлювати носи, вуха, губи, втрачені або скалічені в бою чи за вироком суду. Індійські хірурги успішно робили складні операції. Але не всі секрети староіндійської медицини вдалося розкрити в наш час. Навіть тепер можна зустріти в Індії людину, яка, користуючись лише своїми пальцями, без крові і безболісно вирве хворий зуб, і не буде будь-яких ускладнень. У III ст. до н.е. вперше у світі в Індії було створено лікарні.

 

2. Архітектура та мистецтво в Стародавній Індії

Найвизначнішими пам'ятками Стародавньої Індії були ступи – куполоподібні споруди, в яких зберігались буддійські святощі (частини тіла Будди та його послідовників). В Санчі в III ст. до н.е. було побудовано ступу Вона оточена круглою огорожею, в центрі якої збудовані ворота "Торана". На них багатофігурні зображення, пройняті почуттям любові до природи.

У Стародавній Індії будували печерні храми – чайтьї. Їх вирубували в скелі: спочатку робилося приміщення, а потім скульптурні зображення Будди та святих. В чайтьї в Карлі (на південний схід від Бомбея) збереглось багато скульптурних пам'яток. Над входом зроблено арку, якою денне світло потрапляє в храм. Зміна світла (вдень сонячне, а вночі лампове) створюють великий ефект, змінюють вигляд статуй, що відбиваються на стелі.

Великий інтерес становить скульптура Стародавньої Індії. До нас дійшли від часів держави Маур'я витесані з кам'яної брили колони. На одній з них стояло чотири кам'яні леви, що дивилися на чотири сторони світу, ніби охороняючи кордони царства.

Дуже багато до нас дійшло статуй і скульптурних зображень Будди та інших божеств. Так, стіни печерного храму в Елефанті оздоблені статуями, бюстами, пейзажними мотивами, побутовими сценами з життя індійського народу.

Стародавні індійці винайшли гру в шахи. Вона називалася "чотири роди військ" і була задумана як битва між двома арміями. Пішаки служили за піхоту. В центрі другої лінії перебували цар і його радник – ферзь, обабіч них – слони, а на флангах – кіннота. Завершували шикування війська кораблі та колісниці.

 

3. Веди

Велике значення для вивчення історії, вірувань і поглядів стародавніх індійців мають їхні релігійні збірки, так звані Веди. Ці священні книги Стародавньої Індії відносяться до II тис. до н.е. і написані санскритом. Найдавнішою з цих збірок є "Рігведа", яка містить в основному релігійні гімни, присвячені богам.

У Ведах можна знайти кілька легенд про створення світу. Одна з них розповідає: колись не було нічого – ні зірок, ні місяця, ні сонця. Лише один хаос панував Всесвіті. І ось виникли води, які потім породили вогонь. Згодом теплом було народжене Золоте Яйце, яке плавало у водах безкрайнього океану.

Через рік у Золотого Яйця народився Прародитель Брахма, а з двох половинок Яйця виникли Небо і Земля, між якими Брахма вмістив повітряний простір. З різних частин тіла Брахма створив богів та людей.

У Ведах збереглось давньоіндійське сказання про потоп. Одного разу чоловіку на ім'я Ману принесли води, щоб помити руки. У цій воді він побачив маленьку рибку і спіймав її. "Збережи мені життя, і я врятую тебе", – сказала йому рибка. Здивувався Ману і запитав: "Від чого ж ти врятуєш мене?" – "Від потопу, який знищить усі живі істоти," – відповідала йому рибка. "Доки я маленька, – продовжувала вона,– мене може зжерти інша риба. Тому тримай мене в глечику. Коли я виросту, то пересели мене в яму. Коли і в ямі мені буде тісно, то перенеси мене в море". Повірив їй Ману і зробив, як вона веліла. За цей період риба значно виросла. Коли відпливала в море, вона сказала: "Потоп настане через кілька років. За цей час зроби корабель і чекай мене".

Все зробив Ману, як риба веліла. І ось через кілька років розпочався потоп. Ману зійшов на корабель, до нього підпливла риба: "Прив'яжи корабель до мого рога", – сказала вона Ману і потягла його до північної гори. Риба звеліла прив'язати корабель до дерева на цій горі і зійти з корабля тільки після закінчення потопу. Так врятувався Ману, а всі інші істоти були знищені.

 

4. Давньоіндійська література

З творів давньоіндійської літератури можна дізнатися багато цікавого про життя, вірування і погляди народів Стародавньої Індії. Винятковою популярністю у країні користувалися великі епічні поеми "Махабхарата" та "Рамаяна".

"Махабхарата" ("Велика оповідь про потомків Бхарати") є найбільшим твором індійської літератури.

Вона складається з 18 книг і містить 200 тисяч віршів.

У поемі розповідається про боротьбу між двома ворогуючими родами – Куру і Панду. "Рамаяна" складається з семи книг. У ній розповідається про поневіряння і подвиги царевича Рами.

Популярними в Індії були повчальні історії, притчі, казки, байки. В них індійський народ висміював дурощі, лестощі, жадібність.

В одній з байок розповідається, як шакал побачив ворону. Вона сиділа на дереві і держала в дзьобі поживу. Хитрий шакал почав вихваляти її голос і попросив, щоб вона заспівала. Ворона на це спокусилась і голосно каркнула. А в цей момент ласий шматок їжі випав з її дзьоба і дістався шакалові.

У казці "Про крокодила і мавпу" розповідається, як крокодилиха захотіла поласувати серцем мавпи. Вона просить свого чоловіка-крокодила, щоб той піймав їй мавпу. Тоді крокодил підплив до берега і запропонував одній з мавп перевезти її на інший берег річки. Не підозрюючи нічого лихого, мавпа сіла на його спину. Коли вони відпливли від берега, крокодил розказав мавпі, яка доля її очікує. Хитра мавпа не розгубилася. Вона говорить крокодилу, що залишила своє серце на березі і їй потрібно повернутись на берег, щоб узяти його. Крокодил повірив словам мавпи і поплив назад до берега. А мавпа швидко залізла на дерево і почала глузувати з одуреного крокодила. Багато літературних творів Стародавньої Індії ще в далеку давнину були перекладені на мови багатьох народів світу і збагатили їх літературу. Стародавні індійці поряд з іншими народами Стародавнього Сходу внесли величезний вклад у скарбницю світової культури.

 

Цікаво знати

Зміст поеми "Рамаяна".

У країні Кошала правив справедливий цар. Було у нього від трьох дружин чотири сини. Рама був улюбленим сином царя і як старший мав успадковувати престол. Та якось цар дав слово одній зі своїх дружин виконати будь-яке її бажання. Попросила вона відправити Раму на 14 років у вигнання, а спадкоємцем престолу зробити її сина. Як не благав цар дружину змінити своє бажання, але не зміг її переконати. Коли Рама дізнався, у яке скрутне становище потрапив його батько, він добровільно пішов у вигнання. Разом з ним пішли його дружина-красуня Сіта і брат Локшмана. Оселилися вони в лісі, у простій хатині, яку самі  збудували. Там з ними кояться різні казкові пригоди.

Почув про красуню Сіту могутній цар  демонів Равана, володар царства Цейлон на острові Ланка. Мав він 20 дужих рук і 10 хитрих голів. Хитрістю цар демонів викрав красуню і забрав її на Ланку. Тільки старий цар яструбів бачив це і заступився за Сіту. Але могутній Равана у кровопролитному поєдинку відрубав йому ноги і крила. Пролітаючи в небі, Сіта побачила внизу мавп. Вона кинула їм клаптики свого плаття, щоб вони повідомили Рамі, де знаходиться його дружина.

Дізнавшись від помираючого яструба, де перебуває Сіта, Рама і Лакпімана вирушають за нею на південь. їм на допомогу прийшло військо мавп і ведмедів. Мавпи спорудили величезний міст на острів Ланку, яким переправилось усе військо. Попереду війська йпіли Рама та його брат.

Нарешті розлючений Равана вступив із Рамою у поєдинок. Сам бог Індра вирішив прислати Рамі свою блискучу колісницю, в якій були його лук, стріли, дротик і збруя. І зчинився такий бій, якого ніхто не бачив від дня створення світу, з неба за цим поєдинком стежили і боги, і демони. Воїни Рами і Равани припинили бій і теж слідкували за ними. Чарівні стріли царя демонів обертались в польоті на отруйних змій. Та назустріч їм летіли стріли Рами, які перетворювалися на золотих птахів і знищували зміїв на льоту. Здавалося, перемога схилялася на бік Рами. Він відсікав своїми стрілами голови царя демонів, але вони зараз же відростали. Тоді вийняв Рама із сагайдака Індри палаючу стрілу і випустив її з лука. І дико закричав Равана, коли стріла пробила йому груди. Десятиголовий цар демонів упав з колісниці і лежав мертвий. Так була здобута велика перемога. Рама визволив Сіту і повернувся з нею в Кошалу, де став царем.

 

Запитання і завдання

1. Які наукові відкриття та винаходи були вперше зроблені стародавніми індійцями?

2. Розкажіть про особливості індійської архітектуру.

3. У Ведах збереглися легенди про створення світу й потоп. Чи знаєте ви схожі легенди в інших народів Стародавнього Сходу? Що в них є спільного, а що відмінного?

4. Назвіть дві найбільші давньоіндійські поеми.

5. Які найдавніші уявлення людей про природу відобразились у цих поемах?

6. Прочитайте зміст поеми "Рамаяна". Подумай те, які риси людини поважав і цінував індійський народ. Які риси він засуджував та зневажав?

7. Що вам сподобалось у творах індійського мистецтва? Чим саме?

 

 

Індія та Китай у І тис. до н.е. - ІІ тис. н.е.