🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

§ 39. Спортивні змагання у Давній Греції. Олімпійські ігри (підручник)

§ 39. Спортивні змагання у Давній Греції. Олімпійські ігри

1. Легендарне й історичне минуле

У прекрасному грецькому місті Олімпія ще за часів Гомера на честь бога Зевса було започатковано спортивні змагання, відомі всьому людству, – Олімпійські ігри. Стародавні греки по-різному розповідали про це. Одні казали, що змагання були започатковані самим верховним богом після його перемоги над батьком Кроносом. Інші запевняли, що батьком Олімпійських ігор був нібито син Зевса, величний грецький герой Геракл. Існували також інші легенди про народження цих спортивних змагань.

Відродив Олімпійські ігри в 776 р. до н.е. цар Іфіт. Важкі тоді були часи, Греція страждала від пошестей і війн. Довго цар Іфіт міркував, як же зарадити цим бідам. І вирішив запитати про це у богів. Пішов Іфіт у Дельфи, щоб оракул допоміг йому. Піфія виголосила цареві волю богів. Вона сказала: «Щоб припинити війни та знищити хвороби, повинен Іфіт відродити Олімпійські ігри». Послухав цар оракула. Він запросив до себе спартанського правителя Лікурга. Разом з ним Іфіт склав та підписав угоду про перемир'я, яке укладалося на час проведення змагань, і оголосив Олімпію священним містом, куди заборонялося заходити із зброєю. Щоб греки завжди про це пам'ятали, текст угоди було викарбовано на бронзовому дискові, який зберігався в Олімпії.

Тільки неодружені жінки мали право бути глядачами під час Олімпійських ігор. Заміжніх, за винятком жриці богині Деметри, на ці спортивні змагання не допускали.

 

2. Проведення Олімпійських ігор

Олімпійські ігри влаштовувалися один раз на чотири роки і тривали п'ять днів. Спочатку вони були лише частиною свята на честь бога Зевса та інших богів, яким поклонялися давні греки. Потім вони перетворилися на самостійні спортивні змагання. На ігри приїздили учасники й гості з усієї Греції та Малої Азії. На три місяці припинялися будь-які військові дії, щоб усі бажаючі могли без перешкод дістатися до Олімпії. У спортивних змаганнях брали участь тільки повноправні громадяни грецьких держав. Інші ж жителі полісів, так само як і жінки, іноземці, могли бути тільки глядачами.

Перед початком ігор учасники, їхні родичі та вчителі перед статуєю Зевса складали присягу, що під час змагань вони дотримуватимуться звичаїв та законів олімпійських змагань. Спочатку виборювали першість тільки бігуни. На перших Олімпіадах вони долали 1 олімпійський стадій, який дорівнював 192 м. Бігунів поділяли на групи, переможці яких змагалися між собою, а найкращі доходили до фіналу. Історія зберегла ім'я чемпіона олімпіади 776 р. до н.е. Ним був Кореб із Еліди.

Переможців Олімпійських ігор – олімпіоніків – нагороджували вінком із гілочок дикої оливи. При цьому оголошували ім'я олімпіоніка, ім'я його батька та назву міста, у якому він народився. На батьківщині з великою шаною зустрічали переможців Олімпійських ігор. Вони мали різноманітні привілеї, їх обирали на керівні посади. З 540 р. до н.е. на честь олімпіоніків почали споруджувати статуї на їхній батьківщині.

Поступово програму Олімпійських ігор було розширено: дистанцію для бігунів збільшили удвічі, додали змагання у довгому бігові (24 стадії), та п'ятиборство (пентатлон). Згодом до програми Олімпійських ігор додали ще кулачний бій і перегони на колісницях. У 394 р. н.е. римляни скасували проведення Олімпійських ігор. І лише у 1896 р. з метою зміцнення миру та злагоди француз П'єр де Кубертен ініціював відновлення Олімпійських ігор.

 

Поняття і терміни

Пентатлон п'ятиборство: метання списа, стрибки у довжину, боротьба, біг, метання диска.

 

Сицилійський історик Тімей у 264 (чи 360) р. до н.е. започаткував літочислення за Олімпіадами. Незабаром воно було визнане в усій Давній Греції.

 

Цікаво знати

Крім Олімпійських ігор, у Давній Греції проводилися й інші спортивні змагання. Існували Істмійські, Немейські та Піфійські ігри. Вони відбувалися один раз на два або три роки і відрізнялися від Олімпійських поєднанням у собі атлетичних, кінних, поетичних і музичних змагань. Істмійські ігри проводили з 582 р. до н.е. коринфіяни. Немейські відбувалися з ініціативи жителів Аргоса. Піфійські ж ігри проводилися мешканцями Дельф. Переможці останніх отримували вінок із священного лавра.

 

Запитання і завдання

1. Чому спортивні змагання Давньої Греції називають Олімпійськими іграми?

2. Кого у Давній Греції називали олімпіоніками?

3. Які спортивні ігри входили до програми Олімпійських ігор?