🚚 🚁 Збираємо на пікап та ремонт дрона аутел

⛑ 🛡 🥾 Шоломи, форма, взуття

Тривалість життя. Статевий склад населення (конспект)

У світі, з розвитком цивілізації, існує загальна тенденція до зростання середньої тривалості життя, але серед країн цей показник істотно відрізняється. Так, в економічно розвинених країнах він найвищий (75 років і більше), а в країнах, що розвиваються, - менше 60 років.

Серед країн, що розвиваються, більш високою очікуваною тривалістю життя виділяються нові індустріальні країни Азії і Латинської Америки, багаті країни нафтоекспортери (Саудівська Аравія, Кувейт, ОАЕ, Оман, Бахрейн, Катар, Лівія, Бруней), а також заможні острівні країни Карибського басейну, Сейшельські Острови і Реюньйон (Франція) в Індійському океані, Науру, Гуам (США) і деякі інші - у Тихому океані.

Найбільш низькі показники тривалості життя - в більшості країн Африки. Це пояснюється вкрай низьким загальним рівнем життя на континенті, незадовільним медичним обслуговуванням, частими військовими і міжетнічними конфліктами.

Статевий склад населення - це співвідношення кількості чоловіків і жінок, що залежить від біологічних, історичних і соціальних причин. У цілому у світі чоловіків трохи більше, ніж жінок. Серед країн, де переважає чоловіча половина населення, - Китай, Індія, Туреччина. Переважання чоловіків у цих країнах зумовлено історично несприятливим становищем жінок (ранні шлюби, численні й ранні народження дітей, особливості ментальності і т.п.).

У більшості ж країн ситуація зворотна. Особливо відчутно перевага частки жінок у країнах, які активно брали участь у Другій світовій війні та інших військових конфліктах. Генетично обумовлено, що середня тривалість життя жінок на 5-8 років більше, ніж у чоловіків.

Доповненням до карти є відповідні діаграми (піраміди), які представлені разом з картою "Розміщення населення". Полововозрастние піраміди показують співвідношення чоловічого і жіночого населення за віковими категоріями у відсотках. Піраміда складається для окремої країни на певний рік. Розрізняють два типи вікової структури населення, які відповідають типам відтворення населення. Перший (регресивний) тип вікової структури формується при звуженому (І) типі відтворення населення. Характерною рисою для нього є мала частка молодих людей (до 15 років) і значна частина людей похилого віку (понад 55-65 років). Такий розподіл населення за віком притаманне, переважно, розвиненим країнам (Японія, США). Другий (прогресивний) тип вікової структури мають країни, що розвиваються з розширеним (ІІ) типом відтворення населення. Тут дуже значна частка дітей і підлітків при низькій частині населення похилого віку (Індія).